İlköğretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde 'yardımseverlik' değerinin etkinlik temelli öğretimi ve öğrencilerin tutumlarına etkisi
Primary 4th grade in social studies course teaching 'philantropy' value with activity based and effect on students' attitudes
- Tez No: 279645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 372
Özet
Araştırmada ?İlköğretim 4. sınıf sosyal bilgiler dersinde yardımseverlik değerinin etkinlik temelli öğretiminin öğrencilerin tutumlarına etkisi tespit edilmiş, öğrencilerin ?yardımseverlik? değerine ve değer eğitimine ilişkin görüşleri belirlenmiştir.Araştırmada, etkinlik temelli yardımseverlik değer eğitiminin uygulandığı deney grubu ile uygulanmadığı kontrol grubunun tutumları arasındaki farkı ortaya koymak amacıyla ?ön test-son test kontrol gruplu deneysel? yöntemden yararlanılmış, nicel verilerin analizinde, aritmetik ortalama, frekans, bağımsız t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Öğrencilerin değer eğitimine ilişkin görüş ve düşüncelerini belirlemek amacıyla ?görüşme? tekniğinden faydalanılmış, toplanan nitel verilerin analizinde betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır.Araştırmanın çalışma grubunu 2008?2009 eğitim yılında Kırşehir ili Akçakent ilçesi Şeyh Şamil İlköğretim Okulu'nda öğrenim görmekte olan 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Deney grubu 24 (4/B), kontrol grubu ise 23 (4/A) öğrenci olmak üzere toplam 47 öğrenciden oluşmaktadır.Araştırmada veriler, nicel ve nitel araştırma tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Bu bağlamda öğrencilerin başlangıç seviyelerini ölçmek amacıyla bir ?başarı testi?, öğrencileri tanımak amacıyla ?öğrenci tanıma formu?, öğrencilerin tutumlarını belirlemek amacıyla bir ?yardımseverlik tutum ölçeği? ve değer eğitimi hakkındaki öğrencilerin görüşlerini tespit etmek amacıyla bir ?görüşme formu? geliştirilmiştir.Araştırma sonucunda; Yardımseverlik değerinin etkinlik temelli öğretimin yapıldığı deney grubundaki öğrencilerin tutum puanlarının yükseldiği görülmektedir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin deney öncesi ve deney sonrası yardımseverlik değeri tutum puanları cinsiyete göre ve ailelerinin gelir durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Etkinlik temelli yardımseverlik değer eğitiminin öğretim süreci ve sürece ilişkin bulgular incelendiğinde; yardımseverlik değerinin etkinlik temelli öğretiminin süreci somutlaştırdığı ve yaşam örneklerini doğrudan sunduğu için öğrenciler üzerinde etkili olduğu, yardımseverlik değerini öğrenmelerini kolaylaştırdığı ve eğitim sürecini zevkli bir hale getirdiği uygulama sürecinde gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research ,“ In Primary 4th grade social studies classes the benevolence value of teaching activity-based influence on students' attitudes were identified and the students? ideas about, ”benevolence“ values and value education were assessed.In the research , to bring up the diffrence between applied an activity-based charity values training the experimental group and not applied control group attitude , a ”pretest-posttest control group experimental“ methods were used,in quantitative data analysis, the arithmetic mean ( x ), Frequency, unrelated t test and Mann Whitney U test were used. In order to determine students? thoughts and views about the value of education profited from ”interview“ technique, the collected qualitative data analysis, descriptive analysis approach was used.The study group was constituted with the students who were studying at elementary school 4 in the 2008-2009 education year the district Akçakent Kırşehir Şeyh Şamil School. Experimental group 24 (4 / B), and control group 23 (4 / A) were composed of students from a total of 47 students.The data, appropriate both quantitative and qualitative research techniques the scales developed by researchers were collected. In this context, in order to measure students 'initial level a ”success test“, for the pupose of getting to know the students ”student?s identification form“ to determine the attitudes of students ”an attitude scale of benevolence“, and to determine the purpose of the students' opinions about value education ”an interview form" was developed.In conclusion; Of the charity value teaching activity - based on the experimental group students' attitude scores may be said to be a positive influence. Of the experimental and control group students before and after the experiments attitude of philantropy value scores according to the gender and family income did not present significantly differ between each other. We can say benevolence value activity-based teaching process embodied life instances directly offered for students who have an impact on, helping the value of learning facilitate the educational process and make it enjoyable to say.