A study on the changes in the foreign language anxiety levels experienced by the students of the preparatory school at Gazi University during an academic year
Gazi Üniversitesi hazırlık sınıfı öğrencilerinin yabancı dil kaygı düzeylerinde öğretim yılı sürecinde oluşan değişiklikler üzerine bir araştırma
- Tez No: 279733
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin öğretim yılının başındaki ve sonundaki kaygı düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunup bulunmadığını saptamaktır.Bu çalışma, 2004-2005 öğretim yılında Gazi Üniversitesi Hazırlık Sınıfında eğitim gören 913 öğrencinin yabancı dil kaygısı ortalamalarının karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Çalışmaya ilişkin veri, 33 sorudan oluşan ?Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği? aracılığıyla elde edilmiştir.Araştırma sonucunda katılımcıların yabancı dil kaygı düzeylerinde belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Yabancı dil kaygısının bileşenleri incelediğinde, ?olumsuz değerlendirilme korkusu? ve ?inanç, algı ve duygularına ilişkin dil kaygısı?nda belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Katılımcıların ?sınav kaygısı?nda herhangi bir değişme meydana gelmezken ?konuşma kaygısı? haricinde ?iletişim kaygısı?nda azalma olmuştur.Bu çalışma, aynı zamanda, yetersiz dil başarısı gösteren öğrencilerin öğretim yılı sonunda yabancı dil kaygı düzeylerinde artış yaşadıkları, başarılı öğrencilerin yabancı dil kaygı düzeylerinde ise herhangi bir değişim olmadığı gerçeğini göstermektedir. Bu duruma benzer olarak, erkek öğrenciler kız öğrencilere göre dil kaygılarında dah fazla bir artış yaşamışlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a meaningful difference between the foreign language anxiety levels of university students at the beginning and at the end of the academic year.The present study has been based on comparing the mean scores of foreign language anxiety levels of 913 students at Gazi University Preparatory School in 2004-2005 academic year. The relevant data have been obtained by conducting ?The Foreign Language Classroom Anxiety Scale? with 33 items.As a result of the research, it was found that a significant increase emerged in the participants? foreign language anxiety levels at the end of the academic year. Concerning the components of the foreign languae anxiety, a significant increase has been observed in the participants? levels of ?fear of negative evaluation? and ?language anxiety related to learners? beliefs, perceptions and feelings?. No significant change occured in the participants? ?test anxiety? levels while their ?communication apprehension? level declined except for ?speaking anxiety?.The present study also indicates the fact that students with insufficient language achievement experienced an increase in their foreign language anxiety levels at the end of the academic year, whereas, successful students did not. Similar to this situation, male students experienced a higher increase in their anxiety levels than female students did.