İlköğretim 7. sınıflarda çevre eğitimi için ekolojik ayak izi kavramının kullanılması ve değerlendirilmesi
Application and evaluation of ecological footprint as an environmental education concept on 7 th grade
- Tez No: 279760
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen ve teknoloji dersinde öğrencilerin çevreye yönelik bilgi ve tutumlarınıdeğiştirmede ekolojik ayak izi kavramının etkisini incelemektir.Bu çalışmada deney ve kontrol gruplarının yer aldığı ön test- son test uygulamalarına dayalı deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma 2009-2010 eğitim- öğretim yılında Ankara ilinde yer alan iki farklı ilköğretim okulunun yedinci sınıf şubelerinin fen ve teknoloji derslerinde yürütülmüştür. Araştırmanın uygulamaları sırasında öğrenci katılımlı etkinlikler düzenlenmiştir.Araştırmada veri toplamada ön test ve son test olmak üzere başarı için çevreye yönelik başarı ölçeği, tutumlar için çevreye yönelik tutum ölçeği ve tüketim alışkanlıklarına ilişkin tercihleri belirleyebilmek için açık uçlu sorulardan oluşan tüketim alışkanlıklarına yönelik anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler için başarı ve tutum sonuçları istatistik programında analiz edilmiştir. İstatiksel olarak elde edilen veriler sonucunda başarı için deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılık oluşmadığı, tutum için ise anlamlı bir farklılık oluştuğu ortaya çıkmıştır. Açık uçlu anketten elde edilen veriler yüzde frekans hesaplamaları yapılarak içerik analizi ile sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the effect of ecological footprint concept on 7th class primary school students? on their attitude towards environment subjects and on their success while being taught of ?Human and Environment? units of science and technology courses.The sampling of this study is constructed from the 80, 7th class students of Emniyetçiler Primary School and Gazi Prinary School, in Yenimahalle district of Ankara province. The study was realized during 2009 ? 2010 academic year.In the research, ?Attıudes Towards The Envıronment Scala? and ?achıevment towardas the envıronmental subjects of scıence and technology courses scala? were used as data collection tools.According to the model of control-group pretest-posttest design with experimental pattern, ?Attıudes Towards The Envıronment Scala? and ?achıevment towardas the envıronmental subjects of scıence and technology courses scala? were implemented 2 times asVat the beginning and at the end of the implementation. Statically evaluated outcomesVbrought out that the education done with the ecological footprint didVnot have meaningful impact on student success but have meaningful impact on student attitudes towards envıronmet.