Biyoloji ve fen bilgisi öğretmen adaylarının küresel ıısınma konusundaki görüşlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Research of pre-service biology and science teachers' opinions about global warming in the way of some variables
- Tez No: 279773
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; öğretmen adaylarının küresel ısınma konusundaki görüşlerini belirlemektir.Araştırmanın çalışma grubunu 2010-2011 yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Anabilim Dalı ile Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubu olarak, 27 üçüncü sınıf öğrencisi, 21 dördüncü sınıf öğrencisi ve 32 beşinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 25 soruluk Likert tipi anket kullanılmıştır. Anket toplam 80 öğrenciye uygulanmıştır. Uygulama sonucu elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin küresel ısınma konusundaki görüşleri ile cinsiyet ve öğrenim görülen bölüm değişkenleri arasındaki ilişki belirlenmiştir.Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının küresel ısınma konusundaki görüşleri cinsiyet ve öğrenim görülen bölüm değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the pre-service biology and science teachers? opinions about global warming. Also their opinions investigated about global warming that differ by some variables as sexual and department.The working group of this survey consists of undergraduate students in fall term in 2010-2011 academic years who are studying in Science Education and Biology Education departmens in Gazi University. The working group contains 27 3rd year students, 21 4th year students and 32 5th year students. Scanning model used in this survey that is one of the quantitative research methods. Data was gathered by Likert type questionnaire that contains 25 questions which is developed by the researcher. The questionnaire is applied 80 pre-service teachers. After the application data was analysed by SPSS statistical software. Their opinions about global warming in the way of some variables determined by the questionnaire.According to results of the survey; the pre-service teachers? opinions don?t differ by their sexuals and the departments which they are studying on.