Meslek yüksekokulları elektrik programı ?elektrik makineleri ı? dersinin öğrenci ve öğretim elemanı görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of electric machinery i course of the vocational high school electrical program from the perceptions of the students and the instructors
  1. Tez No: 279774
  2. Yazar: ENGİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ŞENAY ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı Meslek Yüksekokulları Elektrik Programı Elektrik Makineleri I dersi öğretim programının, programın dört boyutu (amaç, içerik, eğitim durumları ve değerlendirme) çerçevesinde öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi ve programın geliştirilmesine yönelik önerilerin belirlenmesidir.Bu amaç doğrultusunda; öğretim elemanlarının yaş, kıdem ve mezun olunan fakülteye göre, öğrencilerin ise yaş, akademik başarı ve mezun olunan ortaöğretim kurumuna göre görüşlerinin farklılık gösterip göstermediği sorularına yanıt aranmıştır.Araştırma evrenini, Türkiye genelinde elektrik programı bulunan üniversitelere bağlı 134 meslek yüksekokulunda ilgili dersi okutan öğretim elemanları ile dersi almış olan toplam 10.106 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini, 2009?2010 öğretim yılı bahar döneminde, amaçlı örnekleme ile seçilen toplam 10 üniversiteye bağlı meslek yüksekokullarının elektrik programına kayıtlı, elektrik makineleri I dersini almış olan normal ve ikinci öğretim 449 II. sınıf öğrencisi ile Türkiye genelinde elektrik programı bulunan üniversitelere bağlı 134 meslek yüksekokulunda ilgili dersi okutan toplam 95 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır.Araştırmaya katılan öğrenci ve öğretim elemanlarına programın öğelerine yönelik görüşlerini almak amacıyla benzer içeriklere sahip 16 maddeli iki ayrı likert tipi ölçek uygulanmış ve programın geliştirilmesine yönelik öneri almak amacıyla ölçek maddelerinin dışında iki adet açık uçlu soruya yer verilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 16 paket programı ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Öğrenci ve öğretim elemanlarının programın öğelerine ilişkin görüşlerini yorumlamak için frekans, yüzde dağılım, aritmetik ortalamadan faydalanılmıştır. Araştırmaya katılanların görüşleri arasındaki farklılıkların çözümlenmesinde bağımsız örneklemler t testi, Kruskal Wallis-H testi, Many Whitney-U testi, scheffe testi ve varyans analizinden yararlanılmıştır.Elde edilen bulgular ışığında; öğretim elemanlarının programın amaç ve öğrenme öğretme süreci öğelerini büyük ölçüde, içerik ve değerlendirme öğelerini ise kısmen yeterli buldukları sonucuna varılmıştır. Öğrenciler programın tüm öğelerini kısmen yeterli bulurken, her iki gurubunda programın tüm öğelerine yönelik görüşlerinin genel ortalaması kısmen yeterli düzeyde ortaya çıkmıştır. Öğretim elemanlarının mezun oldukları fakülteye göre programla ilgili görüşleri farklılık göstermemektedir. Aynı durum öğrencilerin yaş değişkeninde de tespit edilmiştir. Dikkat çeken bir başka bulgu da öğretim elemanlarının yaş ve kıdemleri ile öğrencilerin not ortalamaları arttıkça program ile ilgili görüşlerin olumluya doğru yönelmesidir.Elde edilen bulgular yorumlandığında, programın ne derece yeterli olduğu tespit edilmeye çalışılmış, programın etkinliğini artırmaya ve gelecekte yapılabilecek bilimsel araştırmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the instructional program of Vocational High School Electrical Machinery I in the framework of the four dimensions of the program (objectives, content, teaching and learning processes, and evaluation) from the perceptions of instructors and students and to put forward some recommendations in order to improve the program.In accordance with this purpose, it was analyzed whether the instructors? perceptions differ in terms of age, length of service, the faculties graduated, and whether students? perception differed in terms of age, academic success, and the high schools graduated.The population of the study consisted of the 134 instructors teaching at the vocational high schools of the universities in Turkey which had electric course and the 10.106 students taking the course. The sample of this study consisted of 449 second grade students enrolled in the program of the 10 universities and who took the electric machinery I, and 95 instructors teaching the related course at 134 vocational high schools of the universities having the electric program in Turkey. The method utilized in the study is the survey method.Two different likert type questionnaires with 16 items having similar content were applied to the students and instructors in order to identify their perceptions related to the elements of the program and two open tip questions were included to take suggestions with the aim of program improvement besides questionnaire items. The data collected were analyzed using SPSS 16 and content analyze technique. Frequencies, percentages and mean scores were utilized in order to interpret the perceptions of the students and the instructors. The independent t-test, Krusal Wallis-H test, Many Whitney-U test, Scheffee test and variance analysis were used to find out the differences between the perceptions of the participants.According to the findings, the fact that both instructors and students rank the elements of the program only partially adequate ? although instructors considered the program relatively more positively- revealed the result that the program had deficiencies. The instructors? perceptions did not differ according to the faculty of graduation. The same holds for the variable of the age of the students. Another outstanding result was that as the instructors? age, years of service and students? academic average increased, so did their positive views regarding the program.When the findings were analyzed, program effectiveness was tried to be evaluated, the recommendations were offered in order to increase the program effectiveness and for further research.