Broyler yetiştirmede sap saman karışımı ve talaşın Escherichia coli gelişimi ve performansa etkileri
- Tez No: 27984
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI ÖZET Altlık çeşidinin Echerichia coli gelişimi ve broyler performansına etkisinin incelendiği araştırmamızda, altlık çeşidi olarak sap saman karışımı ve talaş kullanılmıştır. Bu materyaller tesadüf parselleri tertibinde 2x3 deney de senine göre gruplandırılmıştır. Çalışmada kullanılan 450 adet günlük Erbro civcivi, altı bölmeye eşit ve şansa bağ lı olarak yerleştirilmiştir. E. coli sayımları; 1. hafta başı (1. sayım), 3. haf ta sonu (2. sayım) ve 6. hafta sonu (3. sayım), altlığın suluk altı kesimleri ve diğer alanları olmak üzere, her böl meden alman örnekler üzerinde yapılmıştır. $. haftada alt lıklar alt üst edilerek, karıştırmanın altlıklardaki E. co li gelişimine etkisi araştırılmıştır. Çalışma süresince yem karmalarının anerji düzeyleri, etlik civciv yeminde 3100 ME, kcal/kg, etlik piliç yeminde 3100 ME, kcal/kg, ham protein düzeyleri sırasıyla #22-#20 olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucu elde edilen verilerin analiz sonuçla rına göre, 1. ve 2. sayımda materyaller arasında istatisti- ki açıdan önemli bir fark görülmemiştir (P>0.05), ancak de neme süresinin (1-3. haftalar) _E. coli gelişimi ye konsan trasyonu üzerine etkisi istatistiki açıdan önemli bulunmuş tur (P0.05). Araştırma sonucu elde ettiğimiz verilere göre, tala şın sap+samana göre daha iyi altlık olduğunu söyleyebilir riz.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY Effect of litter materials on jE. coli growth and car cass weight was examined using white wood shavings and chop ped straw. Equal number of Erbro chicks numbering 450 to tally were randomly placed in six pens containg the litter materials in 2x3 statistical design. At the beginning of the 1 st week and at the ends of 3 rd and 6 th weeks _E. coli counts were made taking litter samples from wet and dry spots in each pen. Effect of rak- king the litter on E^ coli growth was also searched by ra king up the litter in the 5 th week. Birds used in the experiment were fed 3100 ME ration during the whole period. The protein ratios were 22 at the the growing and 20 at the finishing periods. According to the results, obtained in the first and second counts, the materials did not cause any significant effect (P>0.05), but the length of period was observed to be effective on E. coli growth and cocentration (P0.05). As a result, we can say that as a litter white wood shavings is better than chopped straw.