Basın ilanlarının basım aşamasında kullanılan farklı ve yenilikçi malzemelerin müşteri algısına etkileri
Press announcement and innovative materials that are used for this announcements and influences of them to customers? perception
  1. Tez No: 279998
  2. Yazar: MERT YARAPSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, Reklamcılık, Fine Arts, Typography, Advertising
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ürünlerin birbirine benzeyerek farklılıkların ortadan kalkmaya başladığı, tüketicilerin karşılaştığı reklam ve mesajların sayısal olarak ciddi bir artış gösterdiği günümüzde, reklam çalışmaları tüketicilerin dikkatini çekmek ve onlara doğru mesajı iletebilmek adına alternatif mecralarda, farklı uygulama şekilleri ile yayımlanmaya başlamıştır. Bu uygulama şekillerinden biri de, basılı reklam çalışmalası uygulamasıdır.Bu araştırmada basın İlanlarının, basım aşamasında kullanılan farklı ve yenilikçi malzemeler ve bu malzemelerin müşteri algısına etkileri konusunu ele almaktadır. Araştırma, dergi kullanıcıları üzerinde gerçekleştirilmiş ve katılımcıların farklı uygulamalara ilişkin algıları ile satın alma kararları incelenmiştir. Araştırma ile Basın ilanlarında kullanılan yenilikçi malzeme uygulamalarının daha bilgi verici, açıklayıcı ve satın alma açısından da ikna edici olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent day, the differences between the products and services are decreasing day by day. And also, the number of advertisement and messages that customers? come face to face is increasing as well. This is because; these advertisements have different media channels in order to attract customers? attention. One of these different media channels is printed media.In this study, ?Press announcement and innovative materials that are used for this announcements and influences of them to customers? perception? is considered as a topic. Public survey is used as a method to determine the decision of customers that are faced advertisement with innovative materials. As a result of this survey, it came into the open, innovative materials have a positive influence to customers perception and it influence the purchasing addiction.