İşletmelerde bilgi işlem uygulamalarında yöneylem araştırması tekniklerinin kullanılması
Application of operational research?s techniques for business software development management
  1. Tez No: 279997
  2. Yazar: YASİN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KAHVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, yöneylem araştırması yöntem ve teknikleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Yöneylem araştırmasının hangi alanlarda nasıl kullanılmakta olduğu hakkında detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca yöneylem araştırması tekniklerinin proje geliştirmede nasıl kullanıldığına dair açıklamalar da bulunularak özellikle bilişim şirketlerinde yazılım geliştirmede nasıl kullanılabileceği, uygulanabileceği ele alınarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Yöneylem araştırmasının bu alanda dünyada ve Türkiye'de ne oranda kullanıldığı araştırılmıştır. Örnek bir yazılım projesi geliştirilmesinde yöneylem araştırması teknikleri kullanılarak nasıl yol alınabileceği iş akışları üzerinden irdelenmiştir. Sonuç olarak bu tezde bir yazılım projesi geliştirilirken yöneylem araştırması teknikleri uygulanmıştır. Bilişim şirketlerinde yazılım projeleri geliştirmede hangi yöntemler ve aşamalar takip edilebileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
First of all general information about wide range of problem-solving techniques and methods applied in the pursuit of improved decision-making and efficiency of operational research methods and techniques is given in this work. Areas of possible problems addressed with operational research are shown. Furthermore details about developing and applying models and concepts that may prove useful in helping to illuminate management issues and solve managerial problems are considered in this thesis. Application of operational research methods and techniques for planning and designing software and computing projects is main subject of practical part of the work. The experiences of such applications from Turkey and abroad are shown. A successful application example of operational research for business software development project is realized during the work on this thesis. For the last all the techniques used in the practical part, phases, steps and consequences are identified.