Avrupa Birliği'nde serbest dolaşım kavramı ve özellikle kişilerin serbest dolaşımı
The free movement in European Union and especially the free movement of persons
- Tez No: 280089
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Avrupa entegrasyonun oluşumu 1951 tarihli Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğunu kuran Paris Antlaşması ile 1957 tarihli Avrupa Ekonomik Topluluğu ve Avrupa Atom Enerjisi Topluluğunu kuran Roma Antlaşmalarına dayanmaktadır. Malların, hizmetlerin ve sermayenin serbest dolaşımının yanısıra, sözkonusu Antlaşmaların ve Avrupa entegrasyonunun temel amaçlarından biri işçilerin serbest dolaşımının sağlandığı ortak bir Pazar kurmaktır. Günümüzde ise, tüm Avrupa Birliği üye devlet vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı veren bir Birlik hukuku mevzuatı karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The foundation of the European Integration is based on the treaties of European Coal and Steel Community, European Economic Community and European Atomic Energy Community at the beginning of 1950s. Besides the free movement of goods, services and capital, one of the main aims of these treaties and also the European integration was to establish a common market without any restrictions or boundaries for workers to move freely. Now all the citizens of the Member States can benefit from the freedom of movement across the European Union according to the European Union law.