Resimde ?kuşbakışı? görsel imgeler üzerine çözümlemeler
Analyses on ?bird?s eye view? visual images
  1. Tez No: 280222
  2. Yazar: ESRA ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEBRAİL ÖTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın kapsamını, kuşbakışı görsel imgeleri yukarıdan görüntüleme ilgisi ve bu ilginin modern sanat içerisindeki gelişimi oluşturmaktadır.Birinci bölüm, perspektifin sanat tarihi içerisindeki gelişimi, zaman içerisinde perspektife bakışın farklılaşması ve deformasyonu ve alışkanlıkların kırılması ile kuşbakışı perspektifin de dahil olabilmesi konularını içermektedir.İkinci bölümde, Modern teknolojinin kuşbakışı fotoğrafların çekilmesine katkıda bulunması ve modern sanatın da bu imgelerin estetik içerisinde gelişmesini sağlaması anlatılmıştır.Yukarıdan kuşbakışı görülen manzaralar, sanatçıların ilgisini çekmiş ve bu yeni bakış açısı yirminci yüzyıl sanatında yepyeni ve radikal bir paradigma olarak algılanmıştır. Kuşbakışı yapılan resimlerde herhangi bir aşağı ve yukarı kavramı yoktur, merkezde kare pencere etkisiyle ?içeri? ve ?dışarı? yanılsaması vardır fakat derinlik belirlenemez ve sınırlanamaz, soyut bir boşluktur. Resmin içindeki unsurların boşluk içinde kayıyor ve hareket ediyor gibi görünmesi, algıları aldatmada ve bir yanılsama yaratmada tam da istenilen şeydir. Üçüncü bölümde tarih içerisinde kuşbakışı resmin gelişimi ve temsilcilerinden bahsedilmiştir.Son bölümle birlikte biçimsel, düşünsel ve içerik bağlamında uygulama çalışmaları incelenmiş, bu çalışmaların sorunsalı üzerinde yorumlar yapılmış, sonsuzluk ve özgürlük kavramları irdelenmiştir.Sonuç olarak araştırmanın çerçevesini; bakış bağlamında resme getirilen yenilikler, farklı bakış açıları, geleneği sorgulayan perspektif anlayışları, kuşbakışı imgeler ve insanın uçma tutkusu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scope of this study is made up of the curiosity to view ?bird?s eye view? visual images and the development of this curiosity within modern art.First section includes following points: the development of perspective throughout art history, differentiation and deformation of the look at perspective in the course of time, and the inclusion of ?bird?s eye view? perspective with breaking of habits.Second section puts focus on the contributions of modern technologies to taking bird?s eye view photographs and those of modern art to the development of these images in an aesthetic style as well.The aerial landscapes from bird?s-eye-view have attracted the attention of artists, and this new point of view has been perceived as a genuinely new and noteworthy paradigm in the twentieth century art. There?s no up or down concept in pictures depicted from bird?s eye-view; on the other hand, there?s an illusion of ?in? and ?out? with the central square window effect. The depth cannot be assessed, though. It cannot be restricted, either. It is an abstract space. The appearance of the elements within the picture as if they were shifting and moving in space misleads perpections and this is what what the artist actually tries to achieve.In the third section, the development of the bird?s eye view picture throughout history and its pioneers were mentioned. The application works in a formal and an intellectual context were examined, and the concepts of eternity and freedom were questioned.