Edebiyat tarihlerinin yeni Türk edebiyatına yaklaşımı
The approaches of the literature histories to the new Turkish literature
  1. Tez No: 280221
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Çalışmamızda, değerlendirmeye aldığımız edebiyat tarihlerinin yeni Türk edebiyatına yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. Giriş bölümünde; edebiyat araştırmacılarının edebiyat tarihi tanımlarıyla birlikte, edebiyat tarihçisinin görevleri, edebiyat tarihi- edebî tenkit ilişkisi, edebiyat tarihi- tarih bilimi ilişkisi, edebiyat tarihi yazıcılığında metot, Türk edebiyatında edebiyat tarihçiliğinin başlangıcı ve ön plana çıkan edebiyat tarihlerinin tanıtımı üzerinde durulmuştur. Üç bölümde toplanan çalışmamızın birinci bölümünde, ele aldığımız edebiyat tarihlerinin tasnif sistemleri ve edebî dönemlere yaklaşımları belirlenmiştir.İkinci bölümde, edebiyat tarihlerinin sanatçılara yaklaşımları tespit edilmiştir. Bu kapsamda, sanatçıların biyografik bilgilerinin verilişi ve edebî kişiliklerinin değerlendirilişi üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, edebiyat tarihlerinin edebî türlere ve eserlere yaklaşımları belirlenmiştir. Edebiyat tarihlerinde, edebî türlerin ve eserlerin nasıl sunuldukları ve hangi ölçütlerle değerlendirmeye tâbi tutuldukları tespit edilmiştir.Çalışmamızın sonuç kısmında ise değerlendirmeye aldığımız edebiyat tarihlerinin tasnif sistemlerinden başlayarak, dönemleri, türleri, eserleri ve sanatçıları değerlendirişlerindeki benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Yapılan tez çalışmasıyla, edebiyat tarihlerinin yeni Türk edebiyatını hangi metotlarla değerlendirmeye aldıkları ve nasıl bir incelemeye tâbi tuttukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The approaches of the literature histories that we evaluate to the new Turkish literature are tried to be identified in this study. In the introduction part; the descriptions of literature investigators about literature history, the duties of the literature historians, literature history and literature criticism relationship, literature history and science history relationship, literature history writing methods, start of literature historiography in Turkish literature and the definitions of the literature histories that come to prominence are dwelled on. In the first part of the study which contains three parts, classification systems of the literature histories that we dealt with and the approaches to the literary periods are identified.In the second part the approaches of the literature histories to the artists are determined. Within this context the administration of biographical information of the artists and evolution of their literary characters are dwelled on. In the third part the approaches of literature histories to the literary genres and works are identified. In literature histories how the literary genres and works are presented and evaluated according to which criteria are determined.In the conclusion part; periods, genres, works, similarities and differences about evaluating the artists of literature histories that we evaluate are presented starting with classifications systems. With this thesis the evolution methods of literature histories about new Turkish literature and how they studied it are identified.