Psikolojik güçlendirme algısının iç girişimcilik üzerine etkisi
The influence of psychological empowerment perception on intrapreneurship
- Tez No: 280239
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, psikolojik güçlendirme ve iç girişimcilik değişkenlerinin bazı demografik değişkenlerle ilişkileri ile psikolojik güçlendirmenin iç girişimcilik üzerine olan etkisin belirlemektir. Bu araştırma toplam 32 sorudan oluşan soru kağıdının 543 kişilik bir gruba uygulanması sonucu elde edilen verilere dayanmaktadır. Araştırmada psikolojik güçlendirme ve iç girişimcilik ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümü psikolojik güçlendirme tanımını, önemini, psikolojik güçlendirme sürecini, psikolojik güçlendirme boyutlarını, psikolojik güçlendirme yaklaşımlarını ve psikolojik güçlendirme sonuçlarını içermektedir. İkinci bölüm, iç girişimcilik tanımını, önemini, iç girişimcilik modelini, boyutlarını ve iç girişimcilik sonuçlarını içermektedir. Son bölüm ise, araştırmanın yöntemini, analizlerini, bulgularını ve sonuçlarını içermektedir. Araştırmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar şunlardır: Psikolojik güçlendirme ile iç girişimcilik ile arasında pozitif yönlü (r=0,56) bir ilişki bulunmuştur. Psikolojik güçlendirmenin, iç girişimcilik üzerinde anlamlı etkisinin olduğu bulunmuştur (R²=0.291). Statü ve yaş ilerledikçe, iç girişimcilik ve yenilikçilik davranışlarının arttığı gözlenmiştir. Erkeklerin kadınlara göre daha iç girişimci oldukları, eğitim düzeyi yükseldikçe psikolojik güçlendirmenin anlam boyutunun daha fazla algılandığı, ücret düzeyinin artmasıyla çalışanların daha iç girişimci ve yenilikçi olup, psikolojik güçlendirmenin seçim boyutunu daha fazla algıladıkları bulgusuna rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to specify the relationships between psychological empowerment, intrapreneurship and some demographic variables and the influences of psychological empowerment on intrapreneurship. The study depends on the data gathered by applying a 32-question survey to a sample of 543. Psychological empowerment and intrapreneurship questionaires were used in the study. In the first chapter consists of the meaning and importartance of psychological empowerment, empowerment process, dimensions, approaches and outcomes of empowerment. The second chapter consisits of the meaning, importance, model and dimensions of intrapreneurship.The final chapter consists of method of study, findings, discussions and results.Some important results achieved from the study are: There is a positive correlation (r=0,56) between psychological empowerment and intrapreneurship. Psychological empowerment have significant influence on intrapreneurship (R²=0.291). It is found that managers and older employees have more entrepreneurial and innovative behaviours. Males have more entrepreneurial and innovative behaviours than females. When education level increases, employees? sense of meaning increases. When the wage level of employees increases, entrepreneurial, innovative behaviours and employees? sense of choice increases.