Küresel ekonomide uluslararası ekonomik kuruluşların yeni sorumluluğu ve rolü
The new responsibility and role of international economic institutions in the global economy
- Tez No: 280240
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Uluslararası ekonomik kuruluşlar, küresel ekonomiyi düzenleyen ve şekillendiren kuruluşlardır. Uluslararası ekonomik kuruluşlardan en önemlileri, hiç kuşkusuz, IMF, WB ve WTO'dur.IMF ve WB, 1944 yılında kurulmuş olup, IMF, ödemeler bilançosu ile ilgili sorunlarda ülkelere kısa vadeli kredi olanakları sağlama görevini üstlenmişken, WB ise, II. Dünya Savaşı sonrası ülkelere, kalkınmalarına yönelik krediler vermiştir. Kuruluşuna yönelik ilk adımı 1947 yılında GATT'ın oluşumu ile atılan WTO ise, belirlediği belli kurallar çerçevesinde küresel ticareti düzenleyen temel kuruluş olmuştur.II. Dünya Savaşı sonrasında, küresel ekonomide yer alan önemli ekonomik olaylara paralel olarak, uluslararası ekonomik kuruluşların rol ve sorumluluklarında, zamanla bazı değişiklikler ortaya çıkmıştır. 1980'lerde finansal piyasaların liberalizasyonu ile ortaya çıkan küreselleşme, bu rol ve sorumlulukların değişimine yol açan temel etken olmuştur. Bu dönemden itibaren, uluslararası ekonomik kuruluşlar, küresel ekonomideki konumları dolayısıyla sorgulanmaya başlanmış ve dünya genelinde küresel boyutta tepkilerle karşılaşmışlardır.Çalışmanın amacı, IMF, WB ve WTO olmak üzere üç ekonomik kuruluşun, küresel ekonomideki rol ve sorumluluklarındaki değişimlerini, küresel ekonomide vuku bulan olaylarla ilişkili bir biçimde ortaya koymak ve bu uluslararası ekonomik kuruluşların yeni rol ve sorumluluklarının ne olduğu konusunda ayna görevi üstlenmektir.
Özet (Çeviri)
International economic institutions are the institutions that regulate and shape the global economy in frame of certain rules. The most important international economic institutions are, without doubt, IMF, WB and WTO.IMF and WB are formed in 1944 and while IMF undertook the role of suppliying short-term credit oppotunities to countries in balance of payment problems, WB, has given the countries credits for development after World War II. WTO, whose first step was taken in 1947 with the formation of GATT, has been the basic organisation regulating the global trade with the framework of certain rules.After World War II, there appeared some changes in the role and responsibilities of international economic organisations, in parallell with important economic events in the global economy. Globalisation, which came into being with the liberalisation in the financial markets, has been the primary reason causing the change of these roles and responsibilities. After this period on, international economic organisations has been questioned about their roles in the global economy and faced reactions in global dimensions in the world generally.The aim of this work is, to bring up the matter of change of roles and responsibilities of three international economic institutions, in accordance with the events taking place in global economy and to act as a mirror about what the new roles and responsibilities of the organisations are.