Nurettin Topçu'da var olma iradesi
Existance of will in Nurettin Topçu
  1. Tez No: 280265
  2. Yazar: RAMAZAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma Topçu'nun irade düşüncesini inceleme amacı taşımaktadır. Bu anlamda ilk olarak iradenin tanımından yola çıkılmış, felsefe tarihinde irade hakkındaki farklı bakış açıları incelenmiştir. Topçu'nun irade düşüncesinin mistik bir irade anlayışı çerçevesinde geliştiği gözlenmiş ve bu noktadan hareketle Topçu'da iradenin seyri anlamında, iradenin, fertte, devlette, millette, sanatta, dinde ve son tahlilde ahlakta aldığı şekiller gözler önüne serilmiştir. Son tahlilde Topçu'nun iradeye bakış açısının varoluşsal bir bakış açısıyla paralellik arz ettiği üzerine vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the Topçu?s ideas of volition. In this sense, at first, the definition of volition is studied and different perspectives about volition in the history of philosophy are examined. It is also observed that Topçu?s perception of volition develops in the frame of mystical perception about volition. From this point of view, It is clearly shown what kind of forms the volition during its course can have in the thought of Topçu. According to him, the volition takes different forms in such different existential spheres as the people, the state, the nation, the art, the religion and the ethics. In the final analysis, it is stressed that Topçu?s point of view about volition looks parallel to the existential point of view.