Müzik dinleyerek okumanın okuduğunu anlama üzerindeki etkisi
The effect of reading with music on reading comprehension
  1. Tez No: 280288
  2. Yazar: ÖZLEM ERTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SERKAN ECE, YRD. DOÇ. DR. ALTAY EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik dinleyerek okuma etkinliğinin okuduğunu anlama performansı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 129 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın desenini deneysel araştırma yöntemlerinden son-test kontrol gruplu seçkisiz desen oluşturmuştur. Öğrencilerin müzik tercihlerinin ve okuduğunu anlama performanslarının değerlendirilebilmesi için sırasıyla, araştırmacı tarafından oluşturulanMüzik Beğeni Testi ve Metni Anlama Testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar, okuma metnini beğenmedikleri sözsüz müzikler, beğenmedikleri sözlü müzikler ve beğendikleri sözlü müzikler eşliğinde okuyan öğrencilerin okuduğunu anlama performanslarının aynı metni okurken müzik dinlemeyen öğrencilerin performanslarından anlamlı düzeyde daha düşük olduğunu göstermiştir.Önemli olarak, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar metni okurken beğendikleri sözsüz müzikleri dinleyen öğrencilerin okuduğunu anlama performanslarının metni okurken müzik dinlemeyen öğrencilerin performanslarından anlamlı düzeyde farklılaşmadığını da göstermiştir. Bunun anlamı beğenilen müzik koşulunun ve müziğin yer almadığı koşulun öğrencilerin okuduğunu anlama performansları açısından birbiriyle karşılaştırılabilir olmadığıdır. Bu çalışmada gelecekte yapılacak araştırmalara ve eğitimsel önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of listening music while reading on reading comprehension performance. The participants of this study were made up of 129 eighth grade students. The study wasmodeled by the randomized posttest-only control group design. A Music Appreciation Test and A Reading Comprehension Test, originally developed by the researcher, were used to determine the students? music preferences and reading comprehension performance, respectively. The results showed that the reading comprehension performance of the students who read the passage with their disfavored non-verbal music, disfavored verbal music, and favored verbal music were significantly poorer than those students who did not listen music while reading the same passage.Importantly, the current results also demonstrated that the reading comprehension performance of the students who listened their favored instrumental music while reading did not considerably differ from the reading comprehension performance of those who did not listen music. This means that the favored instrumental music condition and no-music condition was not comparable with one another in terms of the students? reading comprehension performance. Implications for education and directions for future studies were also discussed in the present study