Lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımı: Gaziantep'teki imalat işletmelerinde bir uygulama
Activities logistics outsourcing: A case study in Gaziantep manufacturing companies
- Tez No: 280384
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada; lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının işletmeleri nasıl etkilediği ve gelecekte işletmelerin lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanım düzeyinin ne olacağı, dış kaynak kullanma nedenleri ve dış kaynak kullanmama nedenleri ile işletmelerin sektörel yapısı, pozisyon, işletmenin tecrübesi, işletmenin çalışan sayısı arasında bir farklılık olup olmadığını analiz etmek için birçok hipotez kurulmuş ve test edilmiştir. Değişkenler arasındaki farklılığı anlamak için Gaziantep'teki 102 imalat işletmesinde anket tekniği kullanılarak veriler elde edilmiş ve analizler yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda işletmenin sektörel yapısına, pozisyona, işletmenin sektördeki tecrübesine ve çalışan sayısına göre gelecekte lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanma düzeylerinde, dış kaynak kullanma nedenlerinde ve dış kaynak kullanmama nedenleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of outsourcing logistics activities, how it affects businesses and enterprises in the future what will happen to the level of outsourcing logistics activities, outsourcing causes and reasons for not using outsourcing firms with the sectoral structure, position, business experience, working in the business if there is a difference between the number of Several hypotheses have been established to analyze and test. In order to understand the difference between the variables in Gaziantep 102 manufacturing firm survey data was obtained using the technique and analysis were done. As a result, the sectoral structure of the business, position, experience in the business sector and the number of employees in the future according to the levels of outsourcing logistics activities, the causes of outsourcing and found significant differences among reasons for not using outsourcing.