Rasyonel ve Maksimumlu Fark Denklemlerinin Çözümü
Rasyonel ve Maksimumlu Fark Denklemlerinin Çözümü
- Tez No: 645796
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHREDDİN ABDULLAYEV, DOÇ. DR. DAĞISTAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, fark denklemlerinin iki farklı konusu olan maksimumlu fark denklemler sistemi ve rasyonel fark denkleminin çözümleri ve bu çözümlerin davranışları ele alınmıştır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, maksimumlu fark denklemleri ve rasyonel fark denklemleri ile ilgili yapılmış olan çalışmalardan bazılarının literatür özeti verilmiştir. İkinci bölümde, fark denklemleri ile ilgili kullanılan genel tanım ve teoremleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, maksimumlu fark denklemler sistemleri tanımlanmış, onların çözümleri ve periyodikliği incelenmiştir. Maksimumlu fark denklemler sistemleri için gerekli olan ön bilgiler içeren Önerme ve Teoremler verilmiştir. Ayrıca; maksimumlu fark denklemler sistemleri için başlangıç şartlarına uygun sayısal değerler verilerek çözümlerin grafikleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, rasyonel fark denkleminin çözümleri incelenmiştir. Rasyonel fark denkleminin çözüm davranışları için teorem verilmiştir. Beşinci bölümde ise, elde edilen sonuçlar kısaca özetlenmiş ve yeni problemlere ışık tutacak önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with two different topics of difference equations: the system of maximum of difference equations and the solution of a rational difference equation. The presented thesis consist of 5 sections and a list of sorces used. The first section provides a reference overview of scientific papers related to maximum of difference equations and rational difference equations. This section provides a summary of the work done from the available articles and doctoral thesis on this topic to date. The second section gives general definitions and theorems related to difference equations. In the third section, solutions of the system of the maximum of difference equations were investigated and the periodicity of such equations was also investigated. Theorems are derived that include the necessary properties for solving systems of maximum of difference equations. In addition, a numerical analysis of these solutions with different initial conditions is made. In the fourth section, the solution of the rational difference equation was investigated. The solution of this equation is obtained. The fifth sections provides a brief summary of the results and proposals for further research of difference equations.