Avusturya İktisat Okulu'nun temelleri ve iktisadi düşünceye katkıları
Fundementals of Austrian School of Economics and its contribution to economic thoughts
  1. Tez No: 280741
  2. Yazar: YELİZ KESKİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Marjinal Devrim'in yaratıcılarından biri ?Avusturya İktisat Okulu? dur. Avusturya Okulu, bu okulun kurucusu kabul edilen ve 1871 yılında yayınladığı ?İktisadın İlkeleri? adlı kitabında marjinal analizi kullanan Carl Menger ile iki öğrencisi, Friedrich von Wieser ve Eugen von Böhm-Bawerk tarafından oluşturulmuştur. Viyana Üniversitesi'nin çatısı altında bir araya gelen bu üçlü, iktisat teorisine büyük katkılar bulunmuş ve onun çeşitli yönlerde gelişmesine yardımcı olmuştur.Konjonktürel dalgalanmalar teorisi, Avusturya iktisadının önemli katkıları arasında sayılmalıdır. Avusturyacı konjonktür teorisi, krizlerle ortalığı sarsan ekonomik dalgalanmaların açıklanmasında en radikal yaklaşımlardan biridir. Bu çalışmada Avusturya İktisat Okulu'nun tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilerek, bu okulun iktisadi düşünceye yaptığı önemli katkılar ayrı ayrı ele alınarak incelenmiştir. Ayrıca, günümüzde yaşanan ekonomik krizler, Avusturya ekolü perspektifiyle ele alınarak değerlendirilmiştir.Avusturyacı Konjonktür Teorisi, küresel krizlerin ortaya çıkışını tutarlı bir teorik çerçeve içerisinde açıklamayı hedeflemektedir. Bu durum Avusturyacı iktisatçılara küresel krizi tahmin etmede diğer okullara göre avantajlı bir konum kazandırmıştır. Avusturyacı konjonktür teorisi, devletin hiçbir şey yapmamasını, piyasanın fiyatları düzeltmesini beklemek gerektiğini, krize yol açan sebepleri en başta yaratanın zaten devlet müdahalesi olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
The Austrian School of Economics is one of the creators of the marginal revolution. Austrian School was constituted by Carl Menger who was accepted as the founder of this school and used the marginal analysis in his book ? The Principles of Economics? with his two students, Fiedrich von Wieser and Eugen von Böhm-Bawerk.Economical cyclical fluctuations must be considered among the important contributions to the accumulation of the Austrian Economy. The Austrian cyclical theory is one of the most radical approaches in explanatian of the cyclical fluctuations which brings sound with crises. In this study, the knowledge was given about the historical development of The Austrian School of Economics and its important contributions to economic thoughts were examined one by one. In addition, the economic crises that exist nowadays are evaluated by handling the Austrian view.Austrian Business Cycles Theory explains the coming out of the global crises in a consistent theoritical frame. With this situation, the Austrian economists acquired an advantageous position among other schools in the forecast global crises. Austrian Business Cycles Theory put forward that the state do nothing, it is necessary to wait the correction of prices by market and the reasons pave way for the crises are created by the mostly the interference of the state.?