Garîkî Dîvânı: Bahru'n-Nihâye (inceleme-metin)
Garîkî Dîvânı: Bahru'n-Nihâye (text-study)
  1. Tez No: 280742
  2. Yazar: ARİF EDİP AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 659
Özet
1544 yılında hayatta olduğunu ve Mora yarımadasında yaşadığını bildiğimiz Garîkî, önemli tekke tasavvuf şairlerindendir.Garîkî'nin hayatını ve eserleri ve edebi kişiliğini birinci bölümde; din ve tasavvufu ikinci bölümde; cemiyet ve tabiatı üçüncü bölümde; dîvânının nüsha tavsifi ve çeviri yazısını dördüncü bölümde verdik.Çalışmamızı hazırlarken doğrudan veya dolaylı olarak faydalanılan eserler,“Kaynakça”kısmında sıralanmıştır. Dîvânda geçen şahıs, yer ve eser adları tespit edilmiş gazel numaraları verilerek“Dizin”başlığı altında metnin sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Garîkî is an Ottoman sufi poet who lived in 16th century. He lived in Mora. Today's Mora is in Greek. Garîkî is an important sufi poet.In the“Chapter I”some information was given about the life, art, personality, the feature of poems and the quality of works by the poet. In“Chapter II”we gave Relilion and Sufism. In“Chapter III”we gave Nature and Society. In Chapter“IV”trancribed text has been given end of our thesis.The direct and indirect works which were used during the preparation of our study is enumerated in the“Bibliofraphy”section. The characters, place ant the names of the works which are mentioned in the dîvân has been established and is given with page numbers under the title of“Index”at the and of the text.