İş etiği ve bankacılık sektöründe bir araştırma
Labour ethcis and a research in banking sector
- Tez No: 280747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN FİLİZÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
İş etiği, çalışma yaşamının temel koşullarından biridir. İş etiğinin var olması, rüşvet, yolsuzluk, adam kayırma, haksız rekabet, adaletsizlik gibi düzen bozukluklarına engel olma aracıdır. Bu nedenle, iş etiği geçmişten günümüze çalışma yaşamının sürekli ve düzenli olması için olmazsa olmaz durumundadır. İşletmelerin uzun dönemde var olabilmeleri ve sürekliliğini koruyabilmeleri ancak etik değerlere sahip olmakla mümkündür. Etik değerlere sahip olan işletmeler gerek çalışanları, gerekse çevresi ve müşterileri tarafından güvenilir bulunur ve bu da işletmeler açısından son derece önemlidir.Bu çalışmanın amacı öncelikle etik ve iş etiğine ilişkin literatür çalışması yapılarak temel kavramlar doğrultusunda Sivas ilinde faaliyet gösteren özel ve kamu bankalarında çalışanların, iş etiğine ilişkin tutum ve davranışlarını ortaya koymaktır. Ana anket formunun sorularında ?İş etiğine yönelik tutum ve davranışlar? ölçeği (Attitude Towards Business Ethics Questionnaire) (ATBEQ) ve Bankacılıkta Etik soruları kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programıyla analiz edilmiştir. Farklı bankalara ait çalışanların genel iş etiğine ve bankacılıkta etiğe yönelik tutum ve davranışları ile cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi, çalıştıkları sektör, çalışma süreleri açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Çalışmada, önce iş etiğine ilişkin literatür çalışması yapılarak iş etiği konusu ayrıntılı şekilde incelenmekte ve anketlerde elde edilen bulgular istatistiki analize tabi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Labour ethics is one of the main conditions of the business life. The existence of labour ethics is a tool prevents system disorders such as bribe, defraudation, nepotism, unfair competition and inequity. From past to present, labour ethics has been therefore prerequisite for the business life to be durable and coordinated. The durability and protection of continuity of enterprises are possible in the long run only for the enterprises which have ethical values. Enterprises which have ethical values are relied on by either their environment or customers and this is also very important for enterprises.The aim of this paper is presenting attitudes and behaviors related to labour ethics of employees working in public and private banks according to basic concepts, making a literature study related to ethics and labour ethics initially. The question scale used in the main survey are Attitude Towards Business Ethics Questionnaire (ATBEQ) and Banking Ethics. Data collected by the survey were analyzed by SPSS statistical software. Significant differences were determined between attitudes and behaviors related to labour ethics and banking ethics; and gender, age, educational level, marital status, income level, current sector and working time, seperately. In this paper, first, a literature study related to labour ethics is conducted and hereby the subject of labour ethics eleboratively analyzed and then, findings derived from surveys evaluated by statistical analysis.