A tipi yatırım fonları performansının değerlendirilmesi ve analizi
Performance evaluation and analysis of Turkish mutual funds
- Tez No: 72467
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
225 ÖZET Yatırım fonları, küçük tasarruf sahibi ekonomik bireylerin küçük tasarruflarını bir araya toplayıp, yarattığı büyük kaynağı çeşitli finansal varlıklara yatırarak, küçük tasarruf sahipleri adına portföy yöneticiliği yapan; diğer taraftan bir çoğu atıl durumda olan küçük tasarrufları ekonominin üretken kesimi olan şirketler kesimine aktararak ekonominin gelişmişliğini doğrudan etkileyen finansal kurumlardır. Sermaye piyasasının gelişiminde oynadıkları role ek olarak yatırım fonları finans yazınında da önemli bir yere sahiptirler. Verilerinin kolay elde edilebilir olması ve uzun dönemli veriye sahip yönetilen bir portföy olması nedeniyle portföy performansı konusunda yapılan hemen hemen bütün çalışmalarda bu sektöre ait verilerin kullanılması söz konusu olmuştur. Portföy performansım değerlendirme yöntemlerinin geliştirilmesi, etkin pazar hipotezinin test edilmesi gibi teorik çalışmaların amprik uzantıları yatırım fonları verileri kullanılarak yapılmıştır. Yatırım fonları kullanılarak yapılan bu tür çalışmalar, akademisyenlerin yanısıra elindeki kaynaklan etkin kullanmak isteyen yatırımcıların da ilgisini çekmiştir. Bu çalışmada da amaç, finans literatürde yer edinmiş portföy performansım değerlendirme modellerini Türk yatırım fonu sektörününü analizinde kullanmak, bulunan sonuçlan önceki çalışmalarla karşılaştırmak ve bu sayede Türk yatırım fonlarının performanslarının değerlendirilmesinde yararlı olabilecek bir yöntemin geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. Giriş ve genel değerlendirme ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşan çalışmanın ikinci bölümü, yatırım fonlarının finansal sistem içerisindeki yerini tanımlamayı amaçlamaktadır. Finansal kurumların sistemdeki yeri, varoluş226 nedenleri, sağladıkları yararlar ve çeşitleri kısaca değerlendirildikten sonra, kurumsal yatırımcı kavramı ve sermaye piyasasındaki yerleri ele alınmıştır. Daha sonra, yatırım fonu kavramı, yatırım fonlarının sağladıkları yararlar ve görevleri, türleri anlatılmış ve Türkiye'de yatırım fonları konusu işlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü yatırım fonları performansını değerlendirme yöntemlerinin tanıtılmasına ayrılmıştır. Portföy performansı, getiri ve risk kavranılan kısaca açıklandıktan soma, yatırım fonu performansının değerlendirilmesinde kullanılan modeller tartışılacaktır. Modeller, önce performansı ölçmede ele aldıkları bileşene göre tek kriterli ve çok kriterli modeller diye ikiye ayrılmış, daha sonra bu başlıklar altında en bilinen ve en çok kullanılan yöntemler tanıtılmıştır ve bu konuda yapılan çalışmalar ve elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Dördüncü bölüm, bir önceki bölümde tanıtılan modellerin Türk A tipi yatırım fonlarına uygulanmasını içermektedir. A tipi yatırım fonlarının uygulamada yer aldığı 1994 yılından bu yana, kesiksiz veriye sahip olan 3 1 tane A tipi yatırım fonuna önce sadece seçicilik kabiliyetini ölçmeyi amaçlayan tek kriterli modeller, daha soma da seçicilik ve zamanlama kabiliyetlerini birlikte ölçmeyi amaçlayan çok kriterli modeller uygulanmıştır. Çeşitli modellerden elde edilen sonuçlar analiz edilmiş ve soma birbirleriyle ve önceden yapılmış çalışmalarla karşılaştırmışlardır. Daha soma literatürde en çok tartışma konusu olan modellerin gösterge portföye duyarlılıkları ve fon performansının devamlılığı konulan ele alınmış ve bu konuları açığa çıkarmaya yönelik analizler yapılmıştır. Çalışmanın son bölümü, genel değerlendirmeye ayrılmıştır. Bu bölümde Türkiye'deki yatırım fonu uygulaması, yatırım fonlarının performanslarının ölçülmesine yönelik çalışmaların değerlendirilmesi yapılmış ve bu konuda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
227 SUMMARY Efficiency of a financial system depend heavily on the existence of the institutional investors. Institutional investors moves funds from units who save to units who have productive investment opportunities. Mutual funds are one of the most important instutional investors. They allow people or companies to purchase a share of a larger and more diversified portfolio than they would be able to have if they invest directly. They provide people benefit from scale of economies, professional portfolio management and reduced transaction costs. For these services mutual funds receives a fee from the shareholders. Thus a people would prefer investing to a mutual fund if the profit net of expenses that the fund supply him is bigger than the profit of the direct investment. Because of this portfolio performance of a mutual fund is important for a shareholder. Portfolio performance of mutual funds are also important for the academicians as they have continous data available. The aim of this research is to evaluate the Turkish mutual fund industry's performance by employing the well known portfolio performance techniques. The second section aims to explain the role of the mutual funds in the financial system. The third chapter is about the performance evaluation models and the empirical studies. The fourth section is about testing Turkish mutual funds' portfolio performance. Turkish mutual funds' portfolio performance is tested both for selection and timing abilities of the funds. The sensitivity of performance evaluation techniques to the benchmark and the persistence of performance are also tested in this section.