Tiyatroda hareket, eylem ve diyalog
Movement, action and dialogue in theater
  1. Tez No: 280860
  2. Yazar: CELAL MORDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez çalışması oyunculuk sanatına dair tüm soruların hareket nedir sorusuyla başlaması gerektiğini iddia etmektedir. Oyuncunun bedeni, bilinci ve bilinçaltına dair meseleler hareket üzerine teorik ve pratik araştırmalar yardımıyla çözülebilir. Bu amaçla, hareket problemiyle felsefe tarihinde en kapsamlı şekilde iligilenmiş ve hareketi varlığın özü olarak tarif etmiş olan Henri Bergson'un ve bu problemle öncelikle pratik düzeyde ilgilenmiş olan François Delsarte, Emile Jaques Dalcroze ve Rudolf Laban'ın çalışmalarını tartışacağız. Ardından bu isimlerden esinlenerek geliştirdiğimiz Makam adlı bir hareket tekniğini tanıtacağız. Bu teknik vesilesiyle oyuncunun yaratıcı çalışmasının başlangıcında ve tüm süreçte hareket probleminin yattığını göstermeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This thesis claims that all the questions concerning the art of acting should be based on the problem of movement. Problems related to performer?s body, consciousness and unconscious can be resolved only through theoretical and practical study on movement. For this purpose we discuss the works of Henri Bergson, who has defined the essence of being as movement and paid attention to the problem of movement more than any other philosopher in the history of philosophy, and the works of François Delsarte, Emile Jaques Dalcroze and Rudolf Laban who have contributed to movement training especially with their practical investigations. Then, we present a movement technique which we have created drawing inspiration from these works and would like to call ?Makam?. By the help of this technique, we try to demonstrate the thesis that the problem of movement lies both in the beginning of and throughout actor?s creative work.