Sedanter bayanlarda aerobik egzersiz programının kan lipitleri ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkileri
The effects of aerobic exercises on body composition and blood lipids in sedentary women
  1. Tez No: 281514
  2. Yazar: ELİF AKBULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma; sağlıklı sedanter bayandan oluşan 30 kişilik deney gurubu ve 30 kişilik kontrol gurubu olmak üzere toplam 60 deneğin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunun yaş ortalaması 36,37±5,56 yıl, boy uzunluğu 160,63±5,14 cm ve vücut ağırlığı 68,53±6,42 kg, kontrol grubunun ise 36,81±5,11 yıl, boy uzunluğu 160,35±4,54 cm ve vücut ağırlıkları 60,65±8,35 kg'dı. Araştırmaya katılan bayan denekler haftada 3 gün olmak üzere 8 hafta süreyle antrenman programına katılmıştır. Denekler hedef kalp atım sayısının % 40?60 şiddetinde haftada 3 gün step aerobik egzersizi yapacaklardır. Bütün egzersizler öncesi 8?10 dakika süreyle ısınma ve egzersiz sonrası soğuma uygulanmıştır.Çalışma sonunda, her iki grubunda vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, vücut kitle indeksi, total kolesterol ve LDL kolesterol değerlerinde anlamlı bir azalma tespit edilmiştir (p.05).Sonuç olarak; düzenli ve uzun süreli yapılan aerobik egzersizin orta yaş bayanlarda vücut kompozisyonu ve kan lipid parametrelerinde pozitif etkilere sebep olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted by group of healthy sedentary women consisting of 30 persons and 30 persons, including the control group with the participation of a total of 60 subjects. The avarege age of the experimental group was 36.37 ± 5.56 years, 160,63 ± 5.14 cm in height and body weight 68.53 ± 6.42 kg in the control group 36.81 ± 5.11 years, height 160,35 ± 4.54 cm and body weight 60.65 ± 8.35 kg. Female subjects participated in the study, including 3 days a week for 8 weeks participated in the training program. Subjects, % 40-60 of target heart rate exercise intensity step aerobics 3 days a week will do. All exercises are performed for 8-10 minutes before the warm-up and cool-down after exerciseAt the end of the study, both groups body weight, body fat percentage, body mass index, total cholesterol and LDL cholesterol levels had significantly reduced (p.05).As a result, regular and long-term aerobic exercise on body composition and blood lipid parameters in middle-age women were found to cause positive effects.