Antikolinerjik zehirlenmelerde alınan ilacın hastanın klinik durumu ve elektrokardiyografik bulgularına etkisi
The comprasion of the medication taken in anticholinergic toxicity with the clinic state and the electrocardiographic findings of patient
  1. Tez No: 281554
  2. Yazar: MUSTAFA ÇALIŞKANTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KEKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Antikolinerjik Zehirlenmelerde Alınan İlacın Hastanın Klinik Durumu veElektrokardiyografik Bulgularına EtkisiAmaç: Acil servislere zehirlenme nedeniyle başvuruların çoğunluğu ilaçlara bağlıolmakta ve bunlar içerisinde trisiklik antidepresan ilaçlar başta olmak üzereantikolinerjik etkili ilaçlar önemli bir yer tutmaktadır. Antikolinerjik ilaçzehirlenmelerinin, kalp ileti sistemini ve merkezi sinir sistemini (şuur durum değişikliği,nöbet) etkilemesi nedeniyle acil tanı ve tedavinin etkinliği, zararlanmayı en aza indirir.Çalışmamızda antikolinerjik zehirlenmeye neden olan ilacın çeşidi ve düzeyi ile klinikve elektrokardiyografik bulgularının karşılaştırılmasını ve bunun tanı ve tedavidekietkinliğini belirlemeyi hedefledik.Metod: İleriye dönük olarak planlanan çalışmamızda 02/06/2010-01/06/2011tarihleri arasında antikolinerjik ilaçlar alması şikayeti ile acil servise başvuran 31'ikadın (% 70,5) 13'ü erkek (% 29,5) olan yaşları 17 ile 78 arasında değişen(29,09±12,96) toplam 44 hasta değerlendirildi. Hastaların; demografik verileri, klinik veEKG bulguları ile toksikoloji laboratuarı verileri kaydedilerek analizleri yapıldı.Bulgular: Hastaların 22'sinin (% 50) kan örneğinde ilaç tespit edilmezken, 10tanesinde (% 23) amitriptilin, 12 (% 27) tanesinde ise antikolinerjik etkili diğer ilaçlartespit edildi. İlacı alımı takiben acil servise başvuru süreleri ortalama 3,3 saatti.Hastaların % 90,4'ü başka bir sağlık kuruluşundan sevkli geldi. Hastalarda başta sinüstaşikardisi olmak üzere çeşitli kardiyak patolojiler gözlemlenirken, gruplar arasında birfarklılık saptanmadı. Amitriptilin alan grubun Glaskow Koma Skalası değeri anlamlıölçüde düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
The Comparison Of The Medication Taken In Anticholinergic Toxicity With TheClinic State and The Electrocardiographic Findings Of PatientObjective: Most of the applications to emergency rooms because of toxicity arerelated to drugs and anticholinergic drugs, especially tricyclic antidepressants, take animportant place. Because anticholinergic drug toxicities affect heart delivery system andcentral nervous system (consciousness state changes, seizures); immediate diagnosisand treatment minimize the damage. In our study, we have aimed to make a comparisonbetween the type and dose of the drug causing the anticholinergic toxicity andelectrocardiographic findings and to specify the efficiency of this in diagnosis andtreatment.Method: In our study which was planned as a prospective study, the patientswho applied to the emergency room with the complaint of taking anticholinergic drugsin dates between 02/06/2010-01/06/2011 were evaluated. Demographic data, clinic andelectrocardiographic findings of the patients and the data from toxicology laboratorywere recorded and analyzed 31 female (70,5%), 13 male (29,5%), total 44 patients withvarious ages between 17 and 78 were selected for the study.Results: No drug was detected in blood samples of 22 of the patients (50%)while amitriptyline was detected in 10 patients (23%) and other drugs withanticholinergic effect were detected in 12 (27%). Average duration between drug intakeand application to the service was 3,3 hours. 90,4% of the patients came to the servicewith referrals from other health facilities. Various cardiac pathologies, especially sinustachycardia have been detected in the patients while no difference was detected betweengroups.