Reanimasyon ünitesinde takip edilen ilaç intoksikasyonlu hastaların demografik özellikleri ve mortaliteye etkili faktörler
Demographical features of inpatients in reanimation unit diagnosed with drug intoxication and factors influencing mortality
  1. Tez No: 282480
  2. Yazar: ROJŞİN AKYOL ÖZHASENEKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Reanimasyon Ünitesinde özkıyım amaçlı ilaç zehirlenmesi tanısı ile yatan hastaların demografik özellikleri, Glaskow Koma Skorları(GKS) ve Revize Travma Skorları(RTS) ile mortalite arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak amaçlanmıştır.Ocak 2007 ? Aralık 2010 tarihleri arasında, özkıyım amaçlı ilaç zehirlenmesi nedeniyle Reanimasyon Ünitesine yatan ve verilerine ulaşabildiğimiz toplam 120 hasta dosyası retrospektif olarak incelenmiştir.Hastalarımızın % 75,8' i (n=91) bayan ve Kadın / Erkek oranı 3.13/1 di. Hastalarımızın yaş ortalaması 25.18±10.26 yıl, Ortalama arteryel kan basınçları (AKB) 85.09±18.08 mmHg, ortalama nabız sayıları (NS) 105.25±27.07 atım/dk, ortalama solunum sayıları (SS) 11.54±4.39 solunum/dk idi. Hastalarımızın ilk başvuru anındaki ortalama Glasgow Koma Skorları (GKS) 10.48-3.34, ortalama Revize Travma Skorları (RTS) 6.52±1.20 idi. Hastalarımızın ortalama yatış süresi 6.43±14.2 gün idi. Hastalarımızın 31'inin (%25.83) ek hastalığı mevcuttu. Hastalarımızın 64'ü (%53.3) TCAD, 22'si (%18.3) organik fosfor, 20'si (%16,6) TCAD dışı antidepresan (çoğunlukla SSRI), 16'sı (%13.3) antipsikotik, 8'i (%6,6) organik klor, 6'sı (%5) çinko fosfid, 5'i (%4,1) antikonvülsan, 2'si antikolinerjik türevi ilaçlar, 1'i amfetamin türevi, 16'sı (%13.3) diğer ilaçlardan (antibiyotik, PPI, OAD, analjezik, myorelaksan, antihipertansif) almıştı. Hastalarımızın 33'ü (%27,5) çoklu ilaç intoksikasyonu idi. Hastalarımızın 37'sinin (%30.8) mekanik ventilatör (MV) ihtiyacı oldu, MV ile takip süreleri ortalama 2.39±9.08 gün idi. Hastalarımızın 11'i (%9.1) öldü.Bu verilere göre; organik klor ve TCAD zehirlenmesi, ayrıca GKS ve RTS ile mortalite arasında anlamlı ilişki bulundu (p değerleri sırasıyla 0.02, 0.03,
Özet (Çeviri)
It is aimed in this study to analyze whether a relationship existed between mortality and demographical features, Glasgow coma scale (GCS) plus revised trauma scores (RTS) of inpatients diagnosed with suicidal drug intoxication in Dicle University, Reanimation Unit.Files of a total of 120 patients admitted in reanimation unit because of suicidal drug intoxication of whom we could reach data were analyzed retrospectively.75.8 % (n=91) of our patients were female while female/male ratio was 3.13/1. The average age of our patients was 25.18±10.26 years whereas mean arterial blood pressures, mean pulses per minute and mean respiration rates per minute were 85.09±18.08 mmHg, 105.25±27.07 and 11.54±4.39, respectively. Mean GCS and RTS values of our patients on initial admission were 10,48-3.34 and 6.52±1.20, respectively. Mean duration of hospital stay of our patients were 6.43±14.2 days. 31 of our patients (%25.83) had comorbid diseases. 64 of our patients (53.3%) took TCAD while 22 (18.3%) did organic phosphorus, 20 (16.6%) did non-TCAD antidepressant (mainly SSRI), 16 (13.3%) did antipsychotics, 8 (6.6%) did organic chlorine, 6 (5%) did zinc phosphide, 5 (4.1%) did anticonvulsant, 2 did anticholinergic derivative, 1 did amphetamine derivative and 16 (13.3%) took other medicines (antibiotics, PPI, oral antidiabetic drugs, analgesics, myorelaxants, antihypertensive drugs). 33 (27.5%) cases were multiple-drug intoxication. 37 patients (30.8%) required mechanical ventilation (MV) support and mean duration of follow-up under mechanical ventilation support were found by 2.39±9.08 days.