Rat periferik sinir hasarı modelinde Duloksetin'in etkileri
Effects of Duloxetine in rat peripheral nerve injury model
- Tez No: 281539
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Periferik sinir hasarı, oldukça karmaşık mekanizmaları içeren, dejenerasyon ve rejenerasyon süreçlerinin işlediği bir patofizyolojiye sahiptir. Rejenerasyonu artırmaya yönelik pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu çalışmada, santral sinir sisteminde nöroprotektif ve restoratif etkinlikleri bilinen duloksetin'in periferik sinir hasarı sürecindeki etkisi incelenmiştir.Gereç ve Yöntem: Toplam 36 rattan oluşan denekler yalancı operasyon, kontrol ve deney gruplarına ayrılarak siyatik sinirlerinde periferik sinir ezilme yaralanması modeli oluşturulmuştur. Bu modelde 3 gün ardışık olarak intraperitoneal yolla verilen duloksetin'in etkileri araştırılmıştır. İncelemeler 1 ve 6. haftalarda histomorfometrik olarak akson sayımı ve myelin kalınlığı ölçümünü, elektrofizyolojik olarak yüzeyel ve iğne CMAP amplitüt ölçümlerini ve yaş kas ağırlık ölçümlerini içerecek şekilde yapılmıştır.Sonuç: Duloksetin, periferik sinir rejenerasyonuna olumlu katkı sağlamamıştır. Hatta geç dönemde akson sayısını artırmasına rağmen myelin kalınlığında azalma ve kas kütle kaybında artışa yol açmıştır. Elektrofizyolojik testlere anlamlı bir etkide bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The pathophysiology of peripheral nerve injury includes extremely complicated processes of degeneration and regeneration. Several studies were conducted to augment the regeneration. The effects of duloxetine for peripheral nerve damage, whose neuroprotective and restorative effects are well established for central nervous system were observed within this study.Materials and Method: Subjects consisting of 36 rats were divided into sham operation, control and experiment groups and peripheral nerve injury model was performed on sciatic nerves. Effects of three-day consecutive duloxetine delivered intraperitoneally were investigated in this model. Assessments were done at 1st and 6th weeks via axon count and measurement of myelin thickness histomorphologically, surface and needle electrode CMAP amplitude records electrophysiologically and measurement of wet muscle weights.Results: Duloxetine has not posed a positive contribution on peripheral nerve regeneration. Furthermore, it led to a decrease in myelin thickness and increase of muscle mass shrinkage, despite an increase in axon count in long term follow-up. It didn?t show up a remarkable effect on electrophysiological assessments.