Çeşitli yörelerden avlanmış Mollusklarda civa, kadmiyum, kurşun düzeylerinin saptanması
  1. Tez No: 28175
  2. Yazar: FUNDA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN VARLIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Biology, Aquatic Products, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET ; Bu çalışmada Midye ve İstiridyelerde kirlenmenin bir parametresi olan Cıva, Kadmiyum ve Kurşun düzeyleri Atomik Absorpsiyon Spektrofotometresi ile saptanmıştır. Marmara denizinin değişik yörelerinden avlanan 17 numunede, ortalama miktarlar cıva için 0.46 mg/kg, Kadmiyum için U.25 mg/kb, kurşun için 0.304 mg/kg olarak bulunmuştur. Bu değerler 2b Mayıs 1991 tarih ve 20884 sayılı resmi gazetenin 5'ci sayfasında“Su ürünlerinde kabul edilebilir ağır metal değerleri”limitlerinin altındadır. Sözkonusu ağır metallerin normal deniz suyundaki düzeylerinin mikrogr/1 olduğu düşünüldüğünde midye ve istiridyelerdeki miktarların yüksekliği Marmara denizinin endüstriyel atıklarca kirlendiğinin kanıtıdır. Ölçümlerin sonunda yapılan istatistik değerlendirmeler sonunda cıva-kadmiyum arasında kuvvetli, kadmiyum-kurşun arasında bir miktar ilişki bulunduğu ancak buna karşılık cıva-kurşun arasında birikme açısından anlamlı bir ilişki bulunmadığı ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The scope of the study is the examine the Mercury, Cadmium and Lead concentration in the“Mussel”and“Oyster”in the Harmaru sea with Atomic absorption spectrophotometer which effect the environmental pollution. For this purpose 17 samples approx. 0.46 nig/Kg mercury, 0.25 mg/Kg cadmium and Ü.3U4 mg/Kg lead have been detected. This parameters are down to the limits which are indicated in the law of“Permissible limits of seafoods”of official paper Wo: 20884 dated May. 28. 1991 on page 5. On the other hand these parameters is less than normal sea water heavy metal concentration. Normal (non-polluted) sea water heavy metal concentration (as mercury.cadmium and lead) is microgr per liter. Other statistical studies show us, there is the strong corelation mercury and cadmium, poor corelation to cadmium and lead and non detected any ineaningf ull corelation mercury and lead.