Gökkuşağı alabalığı ( Oncorhynchus mykiss w.) yemine Canthaxanthin ilavesiyle atlantik selmonun ( Salmo salar L.) et renginin elde edilmesi
  1. Tez No: 28176
  2. Yazar: ADEM ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Çalışma, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi İçsu Ürünleri Üretimi Araştırma ve Uygulama Biriminde gerçekleştirildi. Araştırmada, Gökkuşağı alabalıkları 12 hafta süreyle farklı oranlarda sentetik karoten pigment“Canthaxanthin”ilave edilen, yemlerle beslenerek et renginde kırmızı pigmentasyon sağlanması amaçlanmıştır. Üç fiberglass tanka başlangıç ağırlıkları ortalama 110-120 gr arasında değişen 50 şer adet gökkuşağı alabalığında 12 haftalık besleme periyodu sonunda, sahip oldukları et rengi incelenmiştir. Deney sonunda sadece 1 Kontrol grubu (I. grup canthaxanthin yok) ve 2 test grubu (II. grup 150 mg/kg, III. grup 50/mg/kg canthaxanthin) oluşturularak yapılan yemlerle beslenen gökkuşağı alabalıklarının et renginin Atlantik salmonun et rengine benzerlik gösterdiği hem gözlemle hem de kolorimetrik ölçümlerle saptanmıştır. Bu çalışma ile ülkemiz içsularında üretimi yapılan gökkuşağı alabalıklarını, satış boyuna ulaşmadan önce karoten pigment ilaveli yemlerle besleyip, tüketiciye cazip bir et rengi sunmanın mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out at the Faculty of Aquatic Products, Sapanca Freshwaters Production research and Experiment Institute of Istanbul University. In the Searching throughly, during the 12 weeks rainbow trout priming with fodder for flesh color red pigmentation by the searcher. Rainbow trouts searched in the 3 fiberglass ve ssel each one 50 quantities. This ajent of formulas that sentetic canthaxanthin produced by Hoffman La Roche Company withe these are Roxanthin or caraphyll red and This formulas are adding for rainbow trout's fodder. First weights about 110 pr thorugh 120 Rainbow reported by the searcher that color of flesin and measuring this ajent of fishes. End of the experiment, searcher have added 150 mg/kg Canthaxanthin in the rainbow trout's fodders. These trovuts looks like about Atlantic salmon's flesh color. This measuring reported by colorimetric measurement and eyes.