Deniz kafeslerinde yetiştirilen alabalıklarda büyüme, yem değerlendirme ve stok yoğunlukları
  1. Tez No: 28177
  2. Yazar: BİLAL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SALİH ÇELİKKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Biology, Aquatic Products
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Deniz kafeslerinde yetiştirilen gökkuşağı alabalıklar incisi (S;, gairdneri) büyüme, yem değerlendirme ve stok yoğunlukları araştırılmıştır. Bir üretim peryodunda (kasım - haziran) farklı yerlerden alınan gökkuşağı balıkları ticari şartlarda deniz kafeslerinde büyütülmüştür. Çalışmanın amacı, bir üretim peryodunda gökkuşağı alabalıklarının Trabzon'a yakın deniz koşullarında en uygun ve en ekonomik üretimini saptamaktır. Kafeslere stoklanan balıklarda peryodik olarak canlıağırlıklar, çatal boylar ve kullanılan yem miktarları alınmıştır. Balıklarda stoklama düzeyi artışına parelel olarak yem değerlendirme düşük, büyüme yavaş olmuş tur. Fakat istatistiksel kontrolde stoklar arasındaki fark önemli bulunmamıştır. Yüksek stok yoğunluğunun büyüme ve yem değerlendirmeyi engellemesine rağmen, uygun stok yoğunluğunun secimi, arzulanan hasat ağırlığına bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GROWTH, FEED COVERSATIQN RATE AND STOCKING DENSITIES IN RAINBOW TROUT FARMED IN SEA CAGES, TRABZON Growth, -Feed conversation, stocking densities in rainbow trout (S. qairdneri R. ) reared in sea cages were studied. Fish from separate brookstock were reared in sea cages, under commersial coditions at diFferent densities over a rearing per iod (November - June). The aim of the study was to investigate the most suitable and economical production of rainbow trout during a rearing period under sea conditions widely Found in Trabzon. The parameters oF live i"';ody weights, Fork lenghts used Food in cages were periodicly noted throughout the rearing period. The lowest growth and Food conversation appeared in Fish at the high density, the diFerences observed between most oF other densities were not signiFicant. It is concluded that although higher densities depressed the growth rate and Food conversation, the proper choice oF density depends on the required Final live body weight. Ill