Gürültünün indüklediği serebral oksidatif hasar üzerine rosuvastatinin olası etkileri
Possible effects of rosuvastatin on noise-induced cerebral oxidative injury
  1. Tez No: 281787
  2. Yazar: ALEVTİNA ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gürültü, modern topluluğun ana parçalarından biri olup son zamanlarda önemli bir çevre problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gürültü sadece rahatsız edici bir ses değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine yol açan bir stres faktörüdür. Bu çalışmada ratlarda gürültünün oluşturduğu serebral oksidatif hasar üzerinde antioksidan özellik gösterdiği düşünülen HMG- KoA redüktaz inhibitörü olan rosuvastatinin olası etkilerini araştırdık.Çalışmada 32 adet erkek Wistar Albino türü rat kullanıldı. Hayvanlar her grupta 8 adet olmak üzere; gürültü maruziyetine bırakılıp rosuvastatin almış, sadece gürültü maruziyetine bırakılmış, sadece rosuvastatin almış ve kontrol grubu olmak üzere toplam 4 gruba randomize olarak ayrıldı. Deney sonunda serebral korteks, beyinsapı, serebellum ve serumda oksidan (MDA, NO, PC) ve antioksidan (SOD, GSH-Px, CAT) parametreler çalışıldı.Gürültü maruziyetinde serebral korteks ve serumda SOD değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük, beyinsapı ve serebellumda MDA, serumda PC değerleri ise yüksek saptandı. Tek başına rosuvastatin verildiğinde beyinsapında SOD, serumda ise GSH-Px değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek, serebellum ve beyinsapında NO, serebellum ve serebral kortekste ise MDA değerleri düşük bulundu. Gürültü maruziyetinde rosuvastatin uygulanmasının serebral korteks ve beyinsapında SOD, serumda ise CAT değerlerini istatistiksel olarak anlamlı derecede arttırdığı, beyinsapında MDA, serumda ise PC ve NO değerlerini azalttığı saptandı.Sonuç olarak, biz bu çalışmada gürültünün hem beyin dokusu hem serumda oksidatif hasara yol açtığı ve bu hasarın rosuvastatin tedavisi ile azaldığı gösterdik.
Özet (Çeviri)
Noise is one of the main components in a modern society which recently appears to be an important environmental problem. Noise is not only an annoying sound, but also a stress factor leading to serious health problems. In this study, we investigate possible effects of rosuvastatin, which is a HMG-CoA reductase inhibitor and thought to have antioxidant property, on noise-induced cerebral oxidative injury in rat models.Thirty two male Wistar Albino rats were used in this study. The rats were divided into 4 groups (with 8 rats per each group): noise exposure plus rosuvastatin usage, only noise exposure, only rosuvastatin usage and control. After the data have been collected, oxidant (MDA, NO, PC) and antioxidant (SOD, GSH-PX, CAT) parameters were analyzed in cerebral cortex, brain stem, cerebellum, and serum.As a result, SOD values were significantly decreased in cerebral cortex and serum, while MDA values in brain stem and cerebellum, PC values in serum were significantly increased in the group with only noise exposure. SOD values in brain stem and GSH-Px values in serum were significantly increased, but NO values in cerebellum and brain stem, MDA values in cerebellum and cerebral cortex were significantly decreased in the group where only rosuvastatin was used. During noise exposure, the use of rosuvastatin causes significantly increased CAT values in serum and SOD values in cerebral cortex and brain stem, whereas it causes significantly reduced PC and NO values in serum, and MDA values in brain stem.In conclusion, we showed that noise exposure leads to oxidative damage in both brain tissue and serum. Rosuvastatin therapy decreases this damage related to noise exposure.