Astım tanısıyla takip edilen çocuklarda kardiyovasküler sistem değerlendirmesi ve astım şiddetiyle kardiyovasküler bulgular arasındaki ilişkinin araştırılması
Evaluation of the cardiovascular system in asthmatic children and investigation of the relationship between asthma severity and cardiovascular findings
- Tez No: 715273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HELEN BORNAUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Astım çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Çalışmamızda astımlı çocuklarda astıma bağlı kardiyovasküler sistem değişikliklerini tespit etmek ve bu değişklikler ile astım şiddeti arasındaki ilişkiyi ve risk faktörlerini belirlemek amaçlandı. Metod: Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları polikliniğinde astım tanısıyla takipli ve masum üfürüm, çabuk yorulma gibi şikayetlerle Çocuk Kardiyoloji polikliniğine yönlendilen 6-18 yaş arası 66 çocuk hasta çalışma grubuna alındı. Sağlıklı çocuk muayenesi, masum üfürüm gibi sebeplerle Çocuk Kardiyoloji polikliniğine başvuran, hasta grubuyla benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 35 sağlıklı çocuk kontrol grubunu oluşturdu. Hasta ve kontrol grubunun poliklinik epikrizlerinden özgeçmiş, soygeçmiş, demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri kayıt edildi. Her iki grubunun ekokardiyografi verileri kayıt edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun demografik verileri arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı. Hastaların %48,5'inin hafif astımı, %51, 5'inin orta derecede astımı vardı ve şiddetli astımı olan hasta yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: Asthma is the most common chronic disease in childhood. In our study, we aimed to investigate the cardiovascular system changes due to asthma and determine the relationship between these changes and asthma severity and risk factors. Method: 66 children aged 6-18 years, who were followed up with the diagnosis of asthma in the Padiatric Allergy and Immunology outpatient clinic of Kanuni Sultan Süleyman Health Practice and Research Center and referred to Pediatric Cardiology outpatient clinic with complaints such as innocent murmur and fatigue were included in the patient group. The control group consisted of 35 healthy children with similar age and gender, applied to Pediatric Cardiology Outpatient Clinic for routine childhood examination and innocent murmur. Medical history, family history, demographic, clinical and laboratory characteristics of the patient and control groups were recorded from the outpatient clinic epicrisis. Echocardiographic data of the patient and control groups were recorded. Results: There was no statistical difference in demographical characteristics between the patient and control groups. While 48.5% of the patients had mild asthma and 51.5% had moderate asthma, there were no patients with severe asthma. There was no difference in conventional M-mode echocardiographic left ventricle measurements and functions between the patient and control groups.