Koroner bypass cerrahisinde preoperarif EuroSCORE (European System for Cardiac Operative Risk Evaluation) risk skorlama sistemi ile postoperatif CASUS (Cardıac Surgical Score) skorlama sisteminin, mortalite ve morbiditeyi öngörme etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of European System for Cardiac Operative Risk Evaluation and Cardiac Surgery Scoring System to predict morbidity and mortality in open heart surgery
- Tez No: 282138
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Kardiyak cerrahide perioperatif ve postoperatif risk tahmini sağlayan skorlama sistemlerinin güncel klinik pratikteki önemi, hem anesteziyolog hem de cerrah açısından giderek artmaktadır. Bu nedenle EuroSCORE ve CASUS skorlama sistemlerinin ayrım gücünün değerlendirmesini çalışılması amaçlanmıştır.Metod: Retrospektif Kohort çalışması kullanılarak Haziran 2008 ve Haziran 2010 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde klasik açık kalp cerrahisi uygulanan hastalar için EuroSCORE ve CASUS skorları belirlendi.Ayrım gücü veya hayatta kalma ile mortalite arasında ayrımı yapabilen skorlama sistemi yeterliliği ROC eğrisiyle ölçüldü (ROC= Receiver Operating Characteristic = Alıcı İşlem Karekteristiği).ROC eğrisi ile sensitivite ve spesivite arasındaki ilişki gösterildi. Spearman'ın sıralama korelasyon testi ile bu skorlama sistemleri arası korelasyon değerlendirildi.Sonuçlar: Dahil edilen 209 hastanın ortalama yaşı 62.8 ± 9.1 yıl, hastane mortalitesi % 5.3 bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Scoring systems that allow peri- and postoperative risk estimation in cardiac surgery has become increasingly important in current clinical practice for both anesthesiologist and surgeons. Thus, we performed assessment of discriminatory power of the European System for Cardiac Operative Risk Evaluation (EuroSCORE) and Cardiac Surgical Score (CASUS) scoring systems (1,2).Methods: A retrospective cohort design was used. The EuroSCORE and CASUS were determined for all consecutive patients who underwent conventional open heart surgery between June 2008 and June 2010 at our university hospital. Discriminitation, or the ability of a scoring system to distinguish between survival and mortality, was measured by the area under the Receiver Operating Characteristic (ROC) curve. The ROC curve shows the relation between sensitivity and specivity. We evaluated correlation between these scoring systems with Spearman coefficient of correlation test.Results: 209 patients were included with a mean age of 62,8±9,1 years. Hospital mortality was 5,3 % (11 patients). Mean score for alive and dead patients for EuroSCORE was 4±4,01 and 8,1±17,1.