Vajinismusu olan kadınlarda çocukluk çağı istismarı sıklığı
The incidence of vaginismus in women with childhood abuse
  1. Tez No: 452758
  2. Yazar: MÜBERRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: UZMAN DR.EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Vajinismus ülkemizde sık rastlanan bir cinsel sorundur. Vajinismusta çocukluk çağı istismarı ile ilgili bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmada vajinismusu olan kadınlarda çocukluk çağı istismarı sıklığının araştırılması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Vajinismus sorunu nedeniyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Cinsel İşlev Bozukluğu polikliniğine başvuran ve DSM-IV-TR kriterlerine göre vajinismus tanısı alan 50 hasta ile geçmişte ve halen vajinismus tanısı almamış 50 gönüllü kontrol grubu çalışmaya alındı. Gruplara Sosyodemografik ve Klinik Görüşme Formu, GRCDE (Golombok Rust Cinsel Doyum Envanteri), Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği (ÇÖYÖ), Travmatik Yaşantılar Ölçeği (TYÖ) ve PCL-C Ölçeği (Siviller İçin Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi) uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak yorumlandı.BULGULAR: Vajinismusu olan grupla kontrol grubu arasında PCL-C ölçeği kullanılarak yapılan değerlendirmede hiçbir olgu travma sonrası stres bozukluğu tanısı almadı ancak toplam travma görülme oranı vajinismuslu grupta anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Çocukluk Çağı Örselenme Yaşantıları ölçeği ile yapılan değerlendirme sonucunda fiziksel ve cinsel istismar toplam ve ortalama puanları kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. Travmatik yaşantılar ölçeği kullanılarak çocukluk çağı istismarına ilişkin altı alt ölçek ile yapılan değerlendirmede duygusal ihmal ve istismar, fiziksel istismar, cinsel taciz ve istismar oranı vajinismus grubunda daha yüksek saptandı.SONUÇ: Vajinismusu olan kadınların çocukluk çağı istismarı yaşama oranı belirgin olarak yüksektir. Vajinismus etiyolojisinde çocukluk çağı duygusal, fiziksel ve cinsel istismarı önemli bir etken olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Vaginismus is a common sexual problem in Turkey. There is limited information on childhood abuse in women with vaginismus. The aim of this study is to determine the incidence of vaginismus in women with childhood abuse.METHOD: 50 patients diagnosed with vaginismus who were admitted to Bakırkoy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery, Sexual Dysfunction Clinic with vaginismus problems and 50 control subjects not reporting any problem in sexual function according to DSM-IV-TR criteria were enrolled in this study. Sociodemographic and Clinical Interview Form, GRISS (Golombok Rust Inventory of Sexual Satisfaction), Childhood Trauma Questionnaire, Traumatic Experiences Scale and PCL-C Scale (Post Traumatic Stress Disorder Checklist-Civilian Version) were applied to the groups and results were evaluated statistically.RESULTS: According to the PCL-C scale the trauma incidence was significantly higher in the group with vaginismus. The Childhood Trauma Scale,revealed that the total and average scores of physical and sexual abuse were significantly higher in the vaginismus group. In the evaluation of childhood abuse with six sub-scales of the Traumatic experiences scale, a significant difference was determined in the vaginismus group in terms of neglect and abuse, physical abuse, sexual harassment and abuse.CONCLUSION: The rate of childhood abuse in women with vaginismus is significantly higher. Childhood emotional, physical and sexual abuse is an important factor in vaginismus aetiology.