Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde uygulanan sanat eğitimine ilişkin usta öğretici görüşleri
Views of expert trainers regarding art education implemented at Ankara Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 772389
  2. Yazar: HASAN SELÇUK BİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde uygulanan sanat eğitimi çalışmalarının ne olduğunun değerlendirilerek, usta öğreticilerin bu alana ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini Ankara Büyükşehir Belediyesi örneklemini ise Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı Aile Yaşam Merkezleri, Gençlik Merkezleri, Çocuk Kulüpleri, Kadınlar Lokali ve BELMEK birimlerinde eğitim veren usta öğreticiler oluşturmaktadır. Araştırmada nicel yöntemlerden olan anket tekniği kullanılmıştır. Literatür taraması tekniği ile ihtiyaçlar ve genel durum ortaya konmuştur. Örnekleme dahil edilen eğitimcilere bu araştırma için elektronik form oluşturularak, ankete gönüllü katılımları beklenmiştir. ABB bünyesindeki iki daire başkanlığına bağlı faaliyet gösteren 85 kurs merkezine toplam 250 adet anket formu sosyal medya üzerinden gönderilmiş ve 205 kişi cevap vermiştir. Anket yoluyla elde edilen veriler-görüşler T Test, Güvenilirlik Analizi, İç Tutarlılık Analizi ve Frekans Analizi ile değerlendirilmiş; ayrıca alt problemlere uygun olacak şekilde sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmacı tarafından alt problemlere yönelik olarak; ABB'de kamuya yönelik sanat eğitiminin genellikle Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı'na bağlı birimlerce verildiği, sanat dallarının pek çoğunu kapsadığı, eğitimin haftada on dört saatten fazla sürdüğü görülmektedir. Sanat eğitimi amacına dönük çeşitli faaliyetlerin gerçekleştirildiği, eğitimcilerin yeterliklerinin ve kurum bilincinin yüksek olduğu olumlu sonuçlarına ulaşılmıştır. Buna karşılık, atölyelerin fiziki özellikleri ve donanımlarının yetersiz olduğu ve farklı kurum ve kuruluşlarla işbirliğinin genellikle sağlanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Olumsuz görülebilecek bu sonuçlara yönelik iyileştirme; sonuçlar, tartışma ve öneriler kısmında değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the research; is to determine the views of expert trainers regarding art education implemented at Ankara Metropolitan Municipality through the evaluation of such activities. The population of the research is Ankara Metropolitan Municipality and the samples are comprised of expert trainers working at the units under the Department of Women and Family Services and Department of Culture and Social Affairs; i.e. Family Life Centers, Youth Centers, Children's Clubs, Women's Clubs and Municipal Vocational Courses (BELMEK). The survey technique, which is among quantitative methods was used in this research. Needs and general status were presented with the screening literature technique. The teachers who were included to the research as samples were expected to voluntarily participate in the electronic survey prepared for the research. A total of 250 survey forms were sent through social media to 85 course centers functioning under the two aforementioned departments and were filled out by 205 people. The data and comments collected from the survey were evaluated through T Test, Credibility Analysis, Inner Consistency Analysis and Frequency Analysis; furthermore, conclusions in compliance with the sub problems were reached by the researcher. Positive conclusions regarding the sub problems reached by the researcher were that public art education at the Ankara Metropolitan Municipality are generally conducted by units under the Department of Culture and Social Affairs, art education covers many branches of art, art education is conducted more than fourteen hours a week, various activities serving the purpose of art training are being conducted, the capabilities and institutional awareness of the teachers are at a high level. On the contrary, negative conclusions such that the physical characteristics and equipment status of the workshops are insufficient, cooperation with other institutions and organizations are generally not established were reached. Nevertheless, propositions were made for the amendment of these possibly negative conclusions.