Menapozdaki kadınlarda obstrüktif uyku apne sendromunun değerlendirilmesi
Evaluation of obstructive sleep apnea in menopausal women
  1. Tez No: 282568
  2. Yazar: PINAR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA İTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda yaşlanma, komorbid hastalıklar, depresyon gibi risk faktörlerinden bağımsız olarak menopozun ve nöroendokrin hormon değişikliklerinin OUAS ile ilişkisini ve özelliklerini araştırmayı, hastalık saptanan olgularda tedavilerinin düzenlenmesini amaçladık.Yöntem: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğ'inde menopoz tanısıyla izlenen 194 olgu çalışmaya alındı. Tüm olgulara demografik bilgileri, menopoz ve OUAS semptomlarıyla ilgili sorular içeren çoktan seçmeli anket ve Epworth Uykululuk Skalası (EUS) uygulandı. Tüm olgulardan TSH, T3, T4, FSH,LH, E2, prolaktin, SHBG, DHEA, testosteron ve serbest testosteron düzeyleri gönderildi.EUS'da 10 ve üzeri puan alan 14 olgu bir gece DEÜTF Hastanesi Uyku Merkezin'de yatırılarak PSG kayıtları yapıldı.Bulgular: Çalışmamızda, postmenopozal olgularda OUAS prevalansı %6.21 bulunmuştur. OUAS saptanan 12 olgunun %28.6'sında hafif ve %57.2'sinde orta-ağır OUAS saptanmıştır. Polisomnografik olarak 14 olgunun ortalama total uyku süresi 398.5 dakika, uyku etkinliği %84.5, gece boyunca en düşük oksijen saturasyonu ortalaması %81.6 ve AHI 23,9 saptandı. Tedavi olarak 3 olguya palyatif yaklaşım ve 9 olguya CPAP tedavisi önerildi. Olgulara önerilen CPAP tedavisinin ortalama basıncı 7.1 mmHg `dı.Vasomotor semptomlar ile OUAS arasında ilişki saptanmazken BMI, OUAS semptomları, LH, prolaktin, E2 ve serbest testosteron düzeyleri arasında ilişki saptanmıştır.Sonuç: Menopozda OUAS riski artmaktadır. Menopozun OUAS için bağımsız bir risk faktörü olduğu unutulmamalı ve gerekli olgularda PSG ile ileri inceleme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we have aimed to regularize the correlation of menopause and neuroendocrine hormonal changes with OSAS separately from risk factors such as depression and treatments of the cases in which the diesase has been determined.Method: 194 cases followed with the menopause diagnosis at Dokuz Eylul University Medical Faculty (DEUMF) Hospital Outpatient Polyclinic of Gynecology and Obstetrics. Epworth Sleepiness Scale (ESS) and a multiple choice survey which includes questions about demographic information, menopause and OSAS symptoms were applied to all cases. TSH, T3, T4, FSH,LH, E2, prolactin, SHBG; DHEA, testosterone and free testosterone levels were measured from all cases.14 cases who got 10 and more than 10 points in ESS spent one night in DEUMF Hospital Sleep Center and their PSG records were taken.Results: In our study, OSAS prevalence in postmenopausal cases was detected as 6.21. 28.6 % of 12 cases with OSAS was mild and 57.2 % of them was moderate OSAS. Average total sleep time of 14 cases was detected to be 398.5 minutes, sleep efficiency was 84.5 %, the lowest oxygen saturation 81.6 %and AHI was 23.9. Conservative measures for 3 cases and CPAP for 9 cases were suggested as treatment. The average pressure of recommended CPAP treatment for cases was 7.1 mmHg.No correlation was determined between vasomotor smptoms and OSAS whereas a correlation was determined among BMI, OSAS symptoms, LH, prolactin, E2 and free testosterone levels.Conclusion: OSAS risk rises during menopause. The fact that menopause is an independent risk factor for OSAS should not be forgotten and more detailed research should be carried out with PSG in necessary cases.