Yeni ilköğretim ikinci kademe matematik dersi programının uygulamadaki etkililiğinin değerlendirilmesi
The evaluation of effectness of the new alimentary school second grade maths lesson?s program which is in application
- Tez No: 282944
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın genel amacı, 2006-2007 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan yeni ilköğretim ikinci kademe matematik dersi öğretim programının uygulamadaki etkililiğinin değerlendirilmesini araştırmaktır. Araştırmanın evrenini, Van ilinde bulunan ilköğretim okullarında görev yapan ilköğretim matematik öğretmenleri, örneklemini ise Van il merkezinde görev yapan 83, ilçeleri ve merkez köylerinde görev yapan 33 olmak üzere toplam 116 ilköğretim matematik öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması için İlhami BULUT tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Toplanan verilerin çözümlenmesi ise SPSS 16 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of this working is investigating the evaluation of effectness of new alimentary school second grade maths lesson?s program which is applicated in the education ?instruction system of 2006-2007.The universe of this investigation is made by maths teachers are working in alimentary schools in Van.the specimen of it is made by 116 maths teachers who work in alimentary schools,83 of them are working in city center and 33 of them are working in administrative districtives and city center villages.The descriptive combing(survey)is used in this investigations.The criterion which is improved by İlhami BULUT is used for the gathering datas.The analyzes of gathering datas is made by SPSS 16 packages program.