Farklı polietilentereftalat (PET) şişelerde ambalajlanan gazlı kola içeceğinin CO2 içeriği üzerinde çeşitli faktörlerin etkisi
Effects of various factos on CO2 content of carbonated cola beverages packed in different polyethylene terephthalate (PET) bottles
  1. Tez No: 283249
  2. Yazar: FATMA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASİYE AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada bir meşrubat fabrikasında üretilen gazlı kola içeceğinin başlangıç CO2 miktarı üzerine, farklı depolama sıcaklığı ve farklı özelliklerde PET ambalajlarının etkisi araştırılmıştır. Araştırmada; başlangıçta farklı miktarlarda CO2 içeren, 2 farklı ebattaki PET şişede ambalajlanan (1.5L ve 2.5L) ve farklı depolama sıcaklıklarında (4, 22 ve 35oC) raf ömrü (195 gün) boyunca depolanan gazlı kola içeceği; periyodik olarak CO2 içeriği, briks, titrasyon asitliği ve duyusal özellikleri bakımından analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda; 2 farklı ebattaki PET şişelerde ambalajlanan gazlı kola içeceğinin raf ömrü sonunda ürün CO2 limitlerinin arasında kalmak için başlangıçta içermesi gereken CO2 miktarı ve optimum depolama sıcaklığı tanılanmıştır.Tanılama çalışmalarının yanı sıra; Türkiye'de gazlı içecek endüstrisinde kullanılan PET ambalajlara alternatif olarak; raf ömrü boyunca ürün özelliklerini koruma özelliği gösteren PET kaplama teknolojisi araştırılmıştır. Bir Japon ambalaj firmasından elde edilen 216 adet 1.5L ebattaki DLC (Diamond Like Carbon) kaplamalı PET ambalajlar ile; aynı ebat ve özelliklerdeki DLC kaplamasız PET ambalajlara farklı CO2 miktarlarındaki gazlı kola içeceği doldurulmuş ve farklı sıcaklıklarda (4, 22 ve 35oC) 90 gün boyunca depolanmıştır. DLC kaplamalı PET şişeler ile ambalajlanan ürünlerin raf ömürleri, standart (kaplamasız) PET şişeler ile ambalajlanan ürünlerin raf ömürlerine oranla 2.5-3.2 kat iyileşme gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects on different initial CO2 volumes of storage temperatures and different types of PET bottles on a carbonated cola beverage produced in a carbonated beverage plant were investigated. Carbonated cola beverage which contains different initial CO2 volumes and packed in 2 different size of PET bottles (1.5L and 2.5L), stored at different storage temperatures (4, 22 and 35oC) during shelf life (195 days) and analyzed periodically (CO2, brix, titration acidity values and sensory parameters were tested). At the end of the study; optimum storage temperature and required initial CO2 volume for carbonated cola beverage packed in 2 different sizes were detected in order to remain within CO2 specifications of cola beverage at the end of the shelf life.As well as specification diagnostics, PET bottle coating technology which protects beverage characteristics during whole shelf life was searched as an alternate of standard PET bottles used in Turkey carbonated beverage industry. Carbonated cola beverages with different CO2 volumes are filled in 216 pieces of DLC (Diamond Like Carbon) coated and non-coated 1.5L PET bottles provided by a Japan packaging company and stored at different temperature conditions for 90 days. In consequence of the study, it was detected that; the shelf life of carbonated cola beverages packed in DLC coated PET bottles are 2.5-3.2 times more improved than beverages packed in standard (non-coated) PET bottles.