Sığır iç yağlarının muhafazası sürecinde husule gelen değişiklikler üzerine bazı antioksidan maddelerin etkileri
- Tez No: 28351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HAMDİ ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SI?IR ±Ç YA?LARININ MUHAFAZASI SÜRECİNDE HUSULE GELEN DE?İŞİKLİKLER ÜZERİNE BAZI ANTİOKSİDAN MADDELERİN ETKİLERİ Ömür ATAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A.Hamdi ERTAŞ 1993, Sayfa: 48 Jüri : Doç. Dr. A.Hamdi ERTAŞ Prof. Dr. M. Ekin ŞAHİN Yard. Doç. Dr. Mustafa KARAKAYA Araştırmada sığır böbrek yağının ve koyun kuyruk yağının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiş, -18°C de 9 aylık depolama sürecinde yağlardaki bazı bozulma kriterleri incelenmiştir. Sığır böbrek yağında, rutubet %6,0, yağ S 9 0,84, protein SO, 79 olarak belirlenmiştir. Aynı yağda, erime noktası 47°C, sabunlaşma sayısı 193,47 mg KOH/g yağ, iyot sayısı 42,36 g I/100g yağ, kırılma indisi 40°C de 1,4800, sabunlaşmayan maddeler 10,72, titer derecesi 44,0°C, asit sayısı 0,56 mg KOH/g yağ olarak saptanmıştır. Koyun kuyruk yağında, rutubet 13,98, yağ %93,29, protein 10,61 olarak belirlenmiştir. Aynı yağda, erime noktası 38°C, sabunlaşma sayısı 191,44 mg KOH/g yağ, iyot sayısı 47,89 g I/100g yağ,.kırılma indisi 40°C Ae 1,4708, sabunlaşmayan maddeler 10,64, titer derecesi 37,5°C, asit sayısı 0,69 mg KOH/g yağ olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF SOME ANTIOXIDANTS ON THE CHANGES DEVELOPED DURING THE STORAGE PERIOD OF BEEF TALLOW Ömür ATAY Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Technology Supervisor: Assoc. Prof.Dr. A.Hamdi ERTAŞ 1993, Page: 48 Jury : Assoc. Prof.Dr. A.Hamdi ERTAŞ Prof. Dr. M.Ekin ŞAHİN Asst.Prof.Dr. Mustafa KARAKAYA Some physical and chemical properties of the beef tallow (obtained from the kidney fat) and the tail fat were determined in this study. Also, some spoilage criteria of these fats were examined for a 9-month storage period at -18°C. The following values were determined for the kidney fat: moisture content 6.00%, fat 90.841, protein 0.791, melting point 47°C, saponification value 193.47 mg KOH/g fat, iodine value 42.36 g I/100g fat, refractive index at 4 0°C 1.4 800, unsaponificable material 0.72%, titer degree 44.0°C, acid value 0.56 mg KOH/g fat. The following values were also determined for the tail fat: moisture content 3.98%, fat 93.29%, protein 0.61%, melting point 38°C, saponification value 191.44 mg KOH/g fat, iodine value 47.89 g I/100g fat, refractive index at 40°C 1.4708, unsaponificable material 0.64%', titer degree 37.5°C, acid value 0.69 mg KOH/g fat.