Köylüoğlu (Eşme-Uşak) sahasındaki metamorfik kökenli Au-Ag cevherleşmeleri ve bunların sonraki aramalardaki önemi
Metamorphic-hosted Au-Ag mineralizations in Koyluoglu (Esme-Usak) and their significance for further exploration
  1. Tez No: 283523
  2. Yazar: KAMİL TOLGA İNCEKARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Uşak Eşme bölgesinde yer alan ve yaklaşık 200 km2'lik bir alanda gerçekleştirilmiş jeolojik, mineralojik, jeokimyasal ve jeofiziksel yöntemlerin uygulandığı Au arama çalışmalarını içermektedir.Köylüoğlu Au cevherleşmesi metamorfik kayalar içerisinde mikaşistlerde gözlenmektedir. Cevherleşme ve çalışma alanındaki baskın yapısal unsurlar, Batı Anadolu neotektoniğinin etkisiyle oluşan grabenlere yaklaşık paralel uzanım sunmaktadırlar.Çalışma alanında tespit edilen Au cevherleşmesi içeren zonlar, mikaşistler içerisinde şistozite düzlemlerine paralel, silisleşmiş tabakalar veya damarlar şeklinde bulunmaktadır. Yüzeyde çok yaygın arjillik alterasyon görülmemesine karşın, baskın kloritleşme ve serizitleşme gözlenmektedir. Yoğun demir oksit-hidroksit içerikleri ile birlikte belirgin demir şapka (gossan) oluşumları da mineralizasyona eşlik etmektedir.Çalışma alanında yapılan jeokimyasal arama çalışmalarında toplam 1049 adet -80# dere sedimanı örneği alınmış ve bu örneklerden 1815 ppb Au değerine ulaşan anomaliler elde edilmiştir. Bölgesel arama çalışmalarının sonucunda en yüksek anomali gösteren bölge olan İlikler Mahallesi civarında 1208 adet toprak örneği alma çalışması yapılmış ve bu çalışmalarda 488 ppb Au değerine kadar anomaliler saptanmıştır. Silisleşme ve yoğun demiroksit gösteren bölgelerden alınan kaya örneklerinde ise 3 ppm Au ve 80 ppm Ag değerlerine kadar anomaliler elde edilmiştir. Yapılan jeofiziksel incelemeler de göz önünde bulundurulduğunda tüm anomalinin merkezi olarak olarak İlikler-Kocatepe mevkii öne çıkmıştır.Mikaşistlerde retrograt metamorfizmanın alterasyon ürünlerinden serizit ve kloritin cevherli alanda oldukça yaygın olması, hidrotermal akışkan oluşumu ve bu akışkanların etkisiyle meydana gelen Au zenginleşmesi, inceleme alanındaki Au cevherleşmesinin metamorfik kökenli Au yataklanması olabileceğini düşündürmektedir. Altın ile arsenik arasındaki doğrusal ilişki ve Sb-Te anomalisi bulunmadığı da göz önüne alındığında hipozonal orojenik yataklar içerisinde olabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study summarizes a gold exploration programme using geological, geochemical and geophysical techniques implemented over an area of 200 km2 in Usak-Esme region.Koyluoglu-Ilikler Au mineralization is located in the micaschists. Mineralization and the dominant structural planes are mostly parallel to graben planes caused by West Anatolian neotectonics.The Au mineralization zones in the study area occur as silicified micashist layers parallel to schistosity planes. Despite lack of significant argillic alteration at the surface, sericitation and chloritization are the dominant alteration types in the area. Locally abundant ironoxide-hydroxide occurrences and gossans are present and thereby pointing to the former location of the sulfide enrichments.One thousand forty nine -80# stream sediment samples with assay values ranging up to 1815 ppb Au were taken from the field during the regional geochemical exploration programme. Ilikler-Kocatepe area with a major Au anomaly were followed up by a collection of 1208 soil samples with a peak Au value of 488 ppb. Rock chip sample results of iron oxide-gossanous zones range up to 3 ppm Au and 80 ppm Ag.Predominant occurrence of sericite and chlorite representing the alteration product of retrograde metamorphism and formation of hydrothermal fluids along with its influence on Au concentration in the silicified metamorphic rocks in shear zones suggest a gold-silver mineralization of metamorphic origin. Moreover, a positive correlation between Au-As and alteration style caused by retrograde metamorphism along with the occurrence of shear- or schistosity-hosted mineralization suggest an orogenic gold deposition at hypozonal levels.