Farklı sıcaklıklarda çalışan vakumlu bir kereste kurutucu tasarımı ve kurutma parametrelerinin araştırılması
Investigation of drying parameters and design of a vacuum timber dryer operating at different temperature
  1. Tez No: 284073
  2. Yazar: SERKAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ŞENCAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Energy, Mechanical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kurutma işleminde, kurutma süresinin ve maliyetinin önemi büyüktür. Günümüz teknolojisinin her geçen gün gelişmesi ile kurutma sistemlerinin tasarımı ve çalışma yöntemleri de geliştirilmeye devam etmektedir.Bu çalışmada; farklı gözenek yapılarına ve farklı kullanım alanlarına sahip kavak, çam ve meşe ağaçlarının keresteleri PLC (Programmable Logic Controller) otomasyon sistemine sahip vakumlu bir kurutucuda kurutulmuştur. Deneylerde kerestelerin kuruma sürelerinin 12 ? 17 saat arasında değiştiği görülmüştür. Her deney sonunda kerestelerden 1.2 ? 1.5 kg arasında ağırlık azalması olmuştur. Vakumlu kurutma yöntemi ile tüm ağaç kerestelerinin kurutulmasında en ideal çalışma şartlarının, 50oC sıcaklık ve 0.9 bar ön vakumlama basıncı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca vakumlu kurutma sistemiyle kurutulması en uygun ağaç türünün meşe olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drying time and cost in the drying process is very important. The design and working methods of drying systems have been developed along with the development of today?s technology.In this study; the timbers of poplar, pine and oak trees having different pore structures and different usage fields have been dried in a vacuumed dryer having a PLC (Programmable Logic Controller) automation system. In the experiments, it has been observed that the time of drying process of the timbers varies in time between 12 and 17 hours. The timbers have lost weight between 1.2-1.5 kg at the end of each experiment. It has been determined that the most ideal working conditions in drying the timbers of all trees, with vacuumed drying method are 50 oC temperature and 0.9 bar pre-vacuuming pressure. Also the oak has been determined to be the most suitable type of tree to dry with vacuumed drying system.