Beymelek dalyanı (Antalya)'ndaki kalın dudaklı kefal (Chelon labrosus Risso, 1826) ve ince dudaklı kefal (Liza ramada Risso, 1826) balıklarının kimyasal kompozisyonu ve et veriminin belirlenmesi
Determination of meat yield and cchemical composition of thick lipped mullet (Chelon labrosus Risso, 1826) and thin lipped mullet (Liza ramada Risso, 1826) from beymelek lagoon
  1. Tez No: 284102
  2. Yazar: LEVENT ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmanın amacı, (Antalya) Beymelek Dalyanındaki kalın dudaklı kefal (Chelon labrosus Rısso, 1826 ) ve ince dudaklı kefal (Liza ramada Rısso,1826) balıklarının kimyasal kompozisyonu ve et veriminin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study aim, the filet chemical composition and yield of thin lipped (Chelon labrosus Rısso, 1826 ) and thick lipped mullet (Liza ramada Rısso,1826) were determined from Beymelek Lagoon, Antalya. The study was carried out in 20 thin lipped (10?, 10?) and 42 thick lipped mullet (21?, 21?).The average weight of the female thin lipped mullet (454,8±24,9 g) was significantly higher than that of the male (358,6±13,9 g) (P0,05) in thin lipped and thick lipped mullet respectively.The proximate compositions of the fillet of thin lipped and thick lipped mullet were as %25,26±0,37 and 2,98±0,19 (P