Uzunoluk Ormanı'nda (Oltu-Erzurum) yaşayan bazı oribatid akarlar (Acari: Oribatida) ve onlardan izole edilen mikrofunguslar
Some oribatid mites living in uzunoluk forest (Oltu-Erzurum) and microfungi isolated from them
  1. Tez No: 284337
  2. Yazar: SERKAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH DOĞAN, PROF. DR. NUSRET AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Uzunoluk Ormanı'nda (Erzurum-Türkiye) yaşayan bazı oribatid akarlar ve bu akarlardan izole edilen fungus türleri araştırılmıştır. Çalışma alanı olarak seçilen bölgeden 13 oribatid akar türü tespit edilmiştir. Bu türlerden Hermannia (Hermannia) gibba, Carabodes (Flexa) intermedius, Poroliodes farinosus, Gymnodamaeus bicostatus, Suctobelbella (Suctobelbella) subtrigona, Oribatula (Oribatula) interrupta, Rhinoppia hygrophila ve Liebstadia (Liebstadia) humerata Türkiye faunası için yenidir. Liacarus (Liacarus) coracinus, Scheloribates (Scheloribates) pallidulus, Eupelops torulosus, Oribatula (Zygoribatula) exilis ve Tectocepheus velatus türleri ise çalışma alanından ilk defa kaydedilmiştir. Tespiti yapılan akarların ışık ve elektron mikroskobunda fotoğrafları çekilmiş, ayırt edici özellikleri üzerinde durulmuş ve dünyadaki yayılışlarına yer verilmiştir.Akarların gerek iç gerekse dış yüzeylerinden fungus izolasyonu yapılmıştır. Elde edilen funguslar besi yerine ekilmiş ve gelişimlerini tamamlayanların koloni özellikleri ve hücresel yapıları incelenerek, fotoğrafları çekilmiştir. İzole edilen fungusların Beauveria bassiana, Chrysosporium sp., Gliocladium roseum, Fusarium sp., Paecilomyces farinosus, Penicillium expansum ve Penicillium steckii olduğu belirlenmiş ve bu funguslarla akarlar arasındaki ilişkiler literatüre dayalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated some oribatid mites living in Uzunoluk forest (Erzurum-Turkey) and the species of fungi isolated from the mites. From the field chosen as research area, thirteen oribatid mite species were identified. From these species, Hermannia (Hermannia) gibba, Carabodes (Flexa) intermedius, Poroliodes farinosus, Gymnodamaeus bicostatus, Suctobelbella (Suctobelbella) subtrigona, Oribatula (Oribatula) interrupta, Rhinoppia hygrophila and Liebstadia (Liebstadia) humerata are new in Turkey Fauna. In addition, Liacarus (Liacarus) coracinus, Scheloribates (Scheloribates) pallidulus, Eupelops torulosus, Oribatula (Zygoribatula) exilis and Tectocepheus velatus were reported in this field for first time. Light and electron microscope photographies of the identified mites were taken. In the study, their distinguishing properties were investigated and their distribution all over the world was shown.Fungi were isolated from both inner and outer surfaces of mites. After the collected fungi were located to agar medium, investigating colonial properties and cellular structures of those completing their development, their photographs were taken. The fungi that were isolated were determined to be Beauveria bassiana, Chrysosporium sp., Gliocadium roseum, Fusarium sp., Paecilomyces farinosus, Penicillium expansum and Penicillium steckii and finally the relationship between these fungi and mites were discussed with respect to the related literatures.