Kısmi türevli denklemlerde değişkenlerine ayrılabilir tipten çözümler
- Tez No: 28455
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İİ ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KISMİ TÜREVLİ DENKLEMLERDE DE?İŞKENLERİNE AYRILABİLİR TİPTEN ÇÖZÜMLER Ogün DO?RU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Abdullah ALTIN (1993), Sayfa: 84 Jüri: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Doç. Dr. Osman ALTINTAŞ Doç. Dr. Kerim KOCA Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Uç boyutlu uzayda dik, silindirik ve küresel koordinat sistemlerinde Laplace denkleminin değişkenlerine ayrılabilir çözümleri elde edildi. ikinci bölümde, dalga ve ısı denkleminin uygulamalarına yer verildi. Bir zar'ın titreşimleri ve iletken bir çubuk üzerindeki ısı dağılımı incelendi. Üçüncü bölümde, kısa adı GASPT denklemi olan Genelleştirilmiş Eksensel Simelrili Potansiyel Teori denkleminin değişkenlerine ayrılabilir çözümleri bulundu. Dördüncü ve son bölümde ise yüksek boyutlu uzaylarda değişkenlerine ayrılabilir tipten çözümler incelendi. ANAHTAR KELİMELER: Laplace denklemi, Bessel diferensiyel denklemi ve Bessel fonksiyonları, Modifıye Bessel diferensiyel denklemi ve Modifiye Bessel fonksiyonları, Legendre diferensiyel denklemi ve Legendre fonksiyonları, geliştirilmiş Legendre diferensiyel denklemi ve geliştirilmiş Legendre fonksiyonları, GASPT denklemi.
Özet (Çeviri)
İİİ ABSTRACT Masters Thesis II IE SOLUTIONS OF SEPERATION OF VARIABLES TO PARTIAL DIFFERENTIAL EQUATIONS Ogün DO?RU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Abdullah ALTIN (1993), Page: 84 Jury: Prof. Dr. Abdullah ALTIN Assoc. Prof. Dr. Osman ALTINTAŞ Assoc. Prof. Dr. Kerim KOCA This thesis consists of four chapters. In the first chapter, using the method of seperation of variables in the coordinate systems of rectangular, cylindrical and spherical, the solutions of laplace equation have been obtained. In the second chapter devoted to applications of wave and heat equations. The vibration of a member and heating distribution of a conductor bar have been examined. In the third chapter, we found same solutions for the equation of generalized Axily Symmetric Potential Theory (GASPT), using the method of separtion of variables. In the last and fourt chapter, the same method used in the first three diopters, have been applicated to same special equations which are given in higher dimensions. KEY WORDS: Laplace Equation, Bessel Differential Equation and Bessel Functions, Modified Bessel Differential Equation and Modified Bessel Functions, Legendre Differential equation and Legendre Functions, Modified Legendre Differential equation and Modified Legendre Functions, GASPT equation.