Yumurta tavuğu yemlerinde gama ışınlanmış buğday ve arpa kullanılmasının performans ve yumurta kalitesi üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of using gamma irradiated wheat and barley in layer diets on performance and egg qality
  1. Tez No: 284846
  2. Yazar: TURGAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada yumurta tavuğu yemlerine 0, 10, 100 kGy düzeyinde gama ışınlanmış arpa ve buğday kullanılması ile enzim ilavesinin performans, yumurta kalite kriterleri, bağırsak viskozitesi, incebağırsak mikfolorası ve yumurtanın radyoaktif kontaminasyonuna olan etkileri incelenmiştir. Çalışma 36 haftalık yaşta 324 adet Brown Nick kahverengi yumurtacı tavuk kullanılarak 10 hafta sürdürülmüştür. Deneme 6 tekerrürlü olarak her bir alt grupta 6 adet tavuk olmak üzere 9 grupta tesadüf blokları deneme düzeninde yürütülmüştür.Gama ışınlamanın yumurta ağırlığı üzerine etkisi önemsiz bulunurken; arpa ağırlıklı rasyona enzim ilavesi yumurta ağırlığını arpa kontrole göre önemli miktarda artırmıştır (P0.05).Bağırsak viskozitesi üzerine arpa ağırlıklı yemlerde enzim ya da gama ışını uygulamasının etkisi görülmezken (P> 0.05), buğday ağırlıklı yemlerde viskozitenin önemli ölçüde azaldığı tespit edilmiştir. Özellikle buğdayın 100 kGy dozunda gama ışınlanması viskoziteyi önemli ölçüde düşürmüştür( P < 0,05).Ayrıca arpa ve buğdayın 10 ve100 kGy düzeyinde gama ışınlanmasının yem ve yumurta herhangi bir kontaminasyona yol açmadığı tespit edilmiştir (P>0.05)Sonuç olarak gama ışınlamanın mevcut araştırma koşullarında yumurta tavuklarının performans ve yumurta kalite kriterlerinde çok belirgin bir katkıya yol açmadığı ve günümüz koşullarında uygulamasındaki zorluklar nedeniyle başarısının sınırlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of gamma irradiated barley and wheat (0, 10 and 100 kGy) with or without enzyme on the performance, external and internal egg quality, intestinal viscosity, micro flora and radioactive contamination of eggs was examined. In this experiment 36 weeks old, 324 Brown Nick laying hens were used for ten week. The study was a randomized complete block design with 9 dietary treatments within 6 blocks of 54 pens each 6 birds per pen.Although egg weight was not significantly affected by gamma irradiation; enzyme supplementation of barley based diet significantly increased egg weight compared to barley control group (P0.05). Intestinal micro flora was also unaffected by the treatments (P>0.05). Intestinal viscosity was significantly decreased in wheat fed birds, especially 100 kGy gamma irradiation (P0.05).It is concluded that gamma irradiation had no clear benefits on performance and egg quality of laying hens and it?s use would be limited because of challenges in the application of gamma irradiation in practice.