Derim sonrası 1-methylcyclopropene uygulamalarının bazı elma çeşitlerinin muhafazası üzerine etkisi
The effect of postharvest 1-methylcyclopropene applications on storage of some apple cultivars
  1. Tez No: 284895
  2. Yazar: ÖZGE ÖZÜPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. İLHAMİ KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışma, 2008-2009 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait Araştırma ve Uygulama Bahçesi ile Soğuk Muhafaza Depoları ve Derim Sonrası Fizyolojisi Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada, `Cooper 900' ve `Gloster' elma çeşitlerine ait meyvelerin soğukta muhafazası üzerine derim sonrası dönemde farklı konsantrasyonlarda (625 ve 1250 ppb) yapılan 1-Methylcyclopropene (1-MCP) uygulamalarının etkisi araştırılmıştır.Bu amaçla ticari derim zamanında derilen meyvelere oda sıcaklığında 24 saat süreyle 1-MCP uygulamaları yapıldıktan sonra meyveler 0±1ºC sıcaklık ve % 85-90 nispi nem koşullarında muhafaza edilmiştir. Kontrol grubu meyveler herhangi bir uygulama yapılmadan muhafaza edilmiştir. Muhafaza süresince her ay alınan meyve örneklerinde solunum şiddeti, etilen üretimi, meyve eti sertliği, meyve kabuk rengi, suda eriyebilir toplam kuru madde kapsamı, şeker kapsamı, titr edilebilir asitlik kapsamı, organik asit kapsamı, ağırlık kaybı, meyve kabuğundaki yüzeysel yanıklık oranı ve şiddeti, duyusal değerlendirmede (Tat ve görünüm) oluşan değişimler belirlenmiştir.Çalışma sonunda her iki elma çeşidinde de 1-MCP uygulamaları her iki yılda da solunum şiddetinden ziyade etilen üretiminin engellenmesinde daha etkili olmuştur. Ayrıca özellikle 625 ppb 1-MCP uygulaması, her iki çeşitte ve her iki yılda da meyve eti sertliğinin korunmasını olumlu etkilemiştir. Çalışmanın her iki yılında da 1-MCP uygulamalarının, kontrol meyvelerine göre titre edilebilir asitlik kapsamında oluşan düşüşü yavaşlattığı, meyve kabuk rengi korunumunu sağladığı, ağırlık kaybını azalttığı ve yüzeysel yanıklık oranı ve şiddetini önemli düzeyde azalttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak meyve eti sertliğinin korunumunda daha etkili olduğu için 625 ppb konsantrasyonda yapılan 1-MCP uygulamaları Ankara koşullarında yetiştirilen `Cooper 900' ve `Gloster' elma çeşitlerinde pratik olarak uygulanabilir gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Research and Training Orchard, Cold Storage Rooms and Postharvest Physiology Laboratory of Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture during 2008-2009 years. In this research, the effect of 1-Methylcyclopropane (1-MCP) applications at different concentrations (625 and 1250 ppb) after harvest on cold storage of `Cooper 900? and `Gloster? apple cultivars was investigated.For this reason, fruits harvested at the commercial harvest time were stored at 0±1ºC and 85-90 % relative humidity conditions after 1-MCP treatments at room temperature for 24 hours. Control fruits were stored without any treatment. Changes in respiration rate, ethylene production, flesh firmness, fruit skin color, total soluble solid content and sugar content, titratable acidity and organic acid content, weight loss, incidence and severity of superficial scald, sensory evaluation (Taste and appearance) were determined in samples taken monthly intervals during cold storage period.As a result of this research, 1-MCP treatments were more effective on inhibiting ethylene production rather than respiration rate on both cultivars and in both years. Furthermore especially 1-MCP treatment at 625 ppb dose significantly prevented reduction in firmness for both cultivars and for both years. 1-MCP treatments mostly inhibited loss of titratable acidity, obtained keeping fruit skin color, reduced weight loss and incidence and also severity of superficial scald than control fruits. So it seems that 1-MCP treatment at 625 ppb dose could be practically used for `Cooper 900? and `Gloster? apple cultivars grown in Ankara conditions because of its considerable effects on firmness protection.