Lorentz uzayında umbilik yüzeyler
Umbilical surfaces in Lorentz 3-space
- Tez No: 284914
- Danışmanlar: PROF. DR. RAFAEL LOPEZ, PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, 3 boyutlu Lorentz uzayı tanımlanıp, bu uzayda vektörel çarpım,eğriler ve yüzeylerden bahsedilmiştir.Üçüncü bölümde,ilk önce Lorentz uzayında helikoidal yüzey tanımlanmış, sonrada helikoidal hareket grubu altında bir noktanın yörüngesinden bahsedilip dönelyüzeylere ve helikoidal yüzeylere örnekler verilmiştir.Dördüncü bölümde, Lorentz uzayında bir yüzeyin eğrilikleri ve umbilik yüzeylertanımlanmış daha sonra da umbilik yüzeylere örnekler verilmiştir.Son olarak beşinci bölümde sabit ortalama eğriliğe ve sabit Gauss eğriliğine sahiphelikoidal yüzeyler için bazı teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, Lorentz 3-space and its properties, are mentioned. Thenvector product, curves and surfaces are given.In the third chapter, firstly helicoidal surfaces on Lorentz 3-space is defined. Thenorbit of a point under a helicoidal motion group ise mentioned and some examplesof the rotational surfaces and helicoidal surfaces are examined.In the forth chapter, curvatures of a surface on Lorentz 3-space are defined and someexamples of umbilical surfaces are given.Finally in the fifth chapter some theorems for surfaces with constant mean curvatureand constant Gauss curvature are given.