Nonalkolik karaciğer yağlanması olan hastaların beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Assessment of nutrition habits and nutrition status of patients with nonalcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 285003
  2. Yazar: FATMA YASEMİN KUŞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın amacı; nonalkolik karaciğer yağlanması tanısı konulan hastaların; beslenme alışkanlıklarını, beslenme durumlarını, antropometrik ölçümlerini, fiziksel aktivite durumlarını incelemektir. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Gastroenteroloji bilim dalı polikliniğine başvuran nonalkolik karaciğer yağlanması tanısı alıp tıbbı beslenme tedavisinin planlanması önerilen 150 hasta (132 erkek, 18 kadın) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Hastaların ortalama yaşı 34.1±8.7 yıldır. Hastaların çoğunluğu hiç alkol (% 64.0) ve sigara (% 53.4) kullanmadıklarını, % 78.7'si genellikle günde üç ana öğün yediklerini belirtmişlerdir. Beden kütle indeksine göre hastaların % 66.0'ü hafif şişman, % 24.6'sı birinci derece şişman, % 6.7'si ikinci derece şişmandır. Hastaların bel çevresi (% 88.0) ve bel kalça oranı (% 54.6) değerlendirmesine göre çoğunluğunun kronik hastalık açısından riskli ve veya yüksek riskli grupta olduğu saptanmıştır. Vücut yağ yüzdesine göre çok şişmanların oranı % 76.0'dır. Hastaların %16.2'sinin AKŞ, % 50.5'inin total kolesterolü % 38.5'inin trigliseriti, % 36.0'sının VLDL'si, % 18.0'inin LDL'si, % 70.5'inin AST'si, % 94.6'sının ALT'si, % 22.0'sinin ALP'si, % 64.4'ünün GGT'si yüksek; % 22.3'ünün HDL'si düşük olarak saptanmıştır. Hastaların % 78.0'inin enerji, % 96.0'sının posa, % 50.7'sinin A vitamini, % 82.0'sinin tiamin, % 75.3'ünün folik asit, % 49.3'ünün C vitamin, % 64.0'ünün kalsiyum ve % 64.7'sinin magnezyum alımlarının yeterli; % 95.3'ünün protein, % 100.0'ünün karbonhidrat ve % 81.3'ünün demir alımlarının fazla olduğu saptanmıştır. Günlük ortalama enerji harcaması erkeklerde 2827.2±27.0 kkal/gün, kadınlarda ise 2125.4±39.5 kkal/gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the nutrition habits, nutrition status, anthropometric measurements, and physical activity levels of patients diagnosed with nonalcoholic fatty liver. The study sample is composed of 150 patients (132 males, 18 females) who consulted to Gastroentrology Department of Gulhane Military Medical Academy, were diagnosed with nonalcoholic fattty liver and suggested to start on medical nutrition therapy. The mean age of the patients was 34.1±8.7 years. The majority of the patients had never used alcohol (64.0 %) and smoked (53.4 %), and 78.7 % of them stated to have three main meals in a day. In accordance with the body mass index, 66.0 % of patients were slightly overweight, 24.6 % were first degree overweight, and % 6.7 were second degree overweight. With regard to waist circumference of patients (88.0 %) and waist-hip ratio (54.6 %), the majorirty of them were in risk and /or high risk group for choronic disease. According to the body fat index, 76.0 % of them were obese. 16.2 % of patients had high FBS, 50.5 % had high total cholesterol, 38.5 % had high triglycerides, 36.0 % had high VLDL, 18.0 % had high LDL, % 70.5 had high AST, % 94.6 had high ALT, % 22.0 had high ALP, and % 64.4 had high GGT, while 22.3 % had low level of HDL. 78.0 % of patients had sufficient energy intake, 96.0 % had sufficient fiber intake, 50.7 % had sufficient vitamin A intake, 82.0 % had thiamine, 75.3 % had folic acid, 49.3 % had vitamin C, 64.0 % had calcium, and 64.7 % had sufficient magnesium intake, while 95.3 % had over protein intake, 100.0 % over carbohydrate intake and 81.3 % over iron intake. The mean daily energy consumption was determined as 2827.2±27.0 kcal/day for males, and 2125.4±39.5 kcal/day for females.