Yumuşak kabuklu Nil kaplumbağasının (Trionyx triunguis) bazı populasyonlarının genetik yapısının ve habitat ekotoksikolojisinin araştırılması
Research on the genetic structure and habitat ecotoxicology in some populations of the soft-shelled Nile turtle (Trionyx triunguis)
- Tez No: 285129
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. ETHEM ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında Yumuşak Kabuklu Nil kaplumbağasının (Trionyx triunguis) Dalaman, Adana ve Mersin'de bulunan populasyonlarından doku örnekleri alınarak genetiksel olarak farklı olup olmadıkları incelenmiştir. Aynı zamanda, 2006-2007 yıllarında, belirli habitatlardan alınan doku örnekleri, mevsimlik su ve sediment örneklerindeki ağır metal birikimi araştırılmıştır.Genetik çalışmaları için kulanılan mitokondrial DNA markırıları; sitokrom b, kontrol bölgesi ve ND4 dür. Nükleer DNA markırları ise AHR, BDNF, BMP2, R35 ve TB1 dir. Genetik çalışması Paradeniz'den, Kazanlı'dan, Mersin'den ve Kükürtlü Gölü'nden alınan toplam 24 örnek üzerinde yapılmıştır. Yapılan sekans analizi sonucunda farklı habitatlardan alınan doku örnekleri arasında genetiksel olarak herhangi bir farklılığa rastlanılamamıştır (Pi=0).Ağır metal analizi için ICP-OES cihazı kullanılmıştır. Habitatlardan alınan su örneklerindeki ortalama ağır metal konsantrasyonları Kükürtlü Gölü'nde Pb>Mn>Ni>Zn, Seyhan Nehri'nde Pb>Mn>Zn>Ni, Paradeniz'de ise Zn>Mn>Ni>Pb olarak bulunmuştur. Sediment örneklerindeki ortalama ağır metal konsantrasyonları sıralanacak ise Kükürtlü Gölü ve Paradeniz'de Fe>Mn>Cu>Zn>Pb, Seyhan Nehri'nde Fe>Mn>Zn>Cu>Pb olarak tespit edilmiştir. Dokularda en fazla birikim gösteren metallerin ortalaması sırasıyla Fe>Al>Zn>Cr>B>Sn>Ni>Mn>Cu>Pb dir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, genetic difference between Dalaman, Adana and Mersin populations of the soft-shelled Nile turtle (Trionyx triunguis) were investigated. Also, seasonal water and sediment samples and tissue samples were taken from some habitats to analyze heavy metal accumulation in 2006-2007.Mitochondrial DNA markers for genetic studies were cytochrome b, control region and ND4. Nuclear markers were AHR, BDNF, BMP2, R35 and TB1. Genetic studies were done in 24 samples collected from Paradeniz, Kazanlı, Mersin and Lake Kükürtlü. As a result of sequencing analysis of samples from different habitats no genetic variation was found (Pi=0).Heavy metal analysis of samples were carried out by using ICP-OES. Mean values of heavy metals in water samples were determined as; Lake Kükürtlü Pb>Mn>Ni>Zn, Seyhan River Pb>Mn>Zn>Ni and Paradeniz Zn>Mn>Ni>Pb. Mean values of heavy metal concentration in sediment samples the processing in Lake Kükürtlü and Paradeniz were same as Fe>Mn>Cu>Zn>Pb and in Seyhan River it was determined as Fe>Mn>Zn>Cu>Pb. In tissue samples mean heavy metal concentration was detected as Fe>Al>Zn>Cr>B>Sn>Ni>Mn>Cu>Pb.