The synthesis and characterization of palladium complexes containing pincer type ligands
Kıskaç tipi ligandları içeren paladyum komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 285140
  2. Yazar: SELMİN YANAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İRİŞLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, PCP tipinde beş yeni kıskaç ligand (1a), (1c), (2a), (2b), (2c) ve dört yeni kıskaç kompleks (1a'), (1c'), (2b') ve (2c') sentezlenmiştir. Difenilklorofosfin, disiklohegzilklorofosfin, 3-merkaptofenol, 1,3-benzenditiyol Aldrich firmasından ticari olarak satın alınmıştır. [PdCl2(COD)] (COD= 1,5-cyclooctadiene), (Chatt et al., 1957) ve tBu2PCl, literatür bilgilerine göre sentezlenmiştir (Fild et al., 1973). Sentezlenen kıskaç ligandların yapıları aşağıda gösterilmiştir.Şema 1. POCSP ve PSCSP kıskaç ligandlarının yapısıSentezlenen kıskaç ligandlar havaya ve neme karşı oldukça hassas olmalarına rağmen, kıskaç kompleksler havaya ve neme karşı oldukça dayanıklıdırlar. PCP kıskaç kompleksler aşağıdaki tepkime yöntemine göre sentezlenmiştir.Şema 2. POCSP ve PSCSP kıskaç komplekslerinin yapısıSentezlenen kıskaç ligandlar 31P{1H}-NMR, 1H-NMR, 13C{1H}-NMR ve FT-IR spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Sentezlenen kıskaç kompleksler ise 31P{1H}-NMR, 1H-NMR ve FT-IR spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılırken sadece (1a') ve (2c') komplekslerinin 13C{1H}-NMR spektrumları alınmıştır. Termal Gravimetrik Analiz (TGA) yöntemini kullanarak (1a'), (2b') ve (2c') komplekslerinin termal özellikleri incelenmiştir. Ayrıca aynı komplekslerin yüzey karakteristik özellikleri AFM yöntemiyle incelenmiştir.Komplekslerin Heck ve Suzuki eşleşme tepkimelerindeki katalitik etkinlikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, five new PCP pincer ligands (1a), (1c), (2a), (2b), (2c) and four new PCP pincer complexes (1a?), (1c?), (2b?) and (2c?) have been synthesized. Diphenylchlorophosphine, dicyclohexylchlorophosphine, 3-mercaptophenol and 1,3-benzenedithiol, were purchased from Aldrich; [PdCl2(COD)] (COD= 1,5-cyclooctadiene), (Chatt et al., 1957) and tBu2PCl were synthesized according to the literature (Fild et al., 1973). General reaction route for the synthesis of the pincer ligands was shown below.Scheme 1. Structure of POCSP and PSCSP pincer ligandsPincer ligands were very air and moisture sensitive as known and pincer complexes were very stable to air and moisture and could be handled in open air. PCP pincer complexes were synthesized according to the reaction route as shown below.Scheme 2. Structure of POCSP and PSCSP pincer complexes.The identity of the pincer ligands were established by 31P{1H}-NMR, 1H-NMR, 13C{1H}-NMR and FT-IR spectroscopy and the all complexes were established by 31P{1H}-NMR, 1H-NMR and FT-IR but only (1a?) and (2c?) were identified by 13C{1H}-NMR spectroscopy, also. The thermal behaviour of pincer complexes (1a?), (2b?), (2c?) were investigated using thermogravimetry (TGA). Also, AFM measurement of complexes (1a?), (2b?), (2c?) were investigated for analyses of facile characteristic features.Catalytic activities of complexes were examined in Suzuki and Heck Cross Coupling Reactions.