Fonksiyonel öneme sahip doğal bileşenlerin hamur ve ekmek özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
The effects of natural compounds having functional properties on dough rheologhy and bread
- Tez No: 285502
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SAİT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, uzun yıllardan beri değişik şekillerde tüketilen üzüm çekirdeği, dut, soğan tozu, keten tohumu, zencefil, sarımsak tozu, çörek otu ve uşkun bitkisi, ekmek formülüne eklenmiş, bu bileşenlerin hamur reolojisi, ekmek yapım özellikleri ve ekmeğin antioksidan özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre, üzüm çekirdeği, hamurun gelişme süresini, stabilitesini artırarak reolojik özellikleri geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, grape seed, mulberry, onion powder, flaxseed, ginger, garlic powder, black cumin and Rheum ribes that have been consumed in various forms for many years were added to bread formula and the effects of these compounds on dough rheology and bread making properties were investigated. According to results of the study, addition of grape seed improved rheological properties by increasing dough development time and stability of the dough.